ČR plánuje vznik mezinárodního leteckého centra. Mimo jiné má urychlit výcvik pilotů

09.12.2015

Česko plánuje zbudovat společné mezinárodní centrum pro výcvik mladých pilotů. Na semináři k rozvoji vzdušných sil v Poslanecké sněmovně to dnes řekl velitel armádních vzdušných sil Libor Štefánik. "Rozvoj vzdušných sil je přímo závislý na tom, jak budeme schopni vycvičit naši mladou generaci do budoucna," řekl Štefánik.

 

Poukázal na to, že v současné době se mladí piloti na Univerzitě obrany učí pouze na strojích Zlín 142, čímž se během jejich výcviku ztrácí čas. Na silnější letadla se tak dostávají až po vysokoškolském studiu v pardubickém centru výcviku. Nejmladším pilotům nadzvukových letounů gripen tak je podle něj 32 či 33 let. "Což je samozřejmě velký problém," poznamenal. A to nejenom kvůli jejich věku, ale i kvůli vynaloženým penězům, protože dlouhý výcvik je velmi drahý. Z tohoto důvodu se Česko chystá vybudovat společné mezinárodní centrum leteckého výcviku. V Česku by mohlo být vytvořeno po roce 2018. Určeno by bylo pro středoevropské země a Švédsko. Postupem času by v něm mohli být cvičeni piloti i na nadzvuková letadla.

 


O zřízení společného mezinárodního centra uvažují kromě Česka také Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Rakousko a Švédsko. Jeho výhodou by bylo, že by mělo k dispozici nejnovější výcvikové letadlo L-39NG, na kterém Aero Vodochody pracuje. Létat by na nich mohli již studenti Univerzity obrany, jejich výcvik by se tak zkrátil.

 

 

Česko podle Štefánika navrhlo, aby centrum sídlilo v Pardubicích, kde by se jeho základem stalo tamní taktické výcvikové centrum. Pracovali by v něm nejlepší instruktoři zúčastněných zemí. Do roku 2018 by se měly připravit výcvikové programy, poté by bylo centrum spuštěno. Švédsko by podle Štefánika chtělo, aby se poté mezinárodní výcvik rozšířil i na supersoniky. "Tohle je plán a vypadá to, že je nosný," poznamenal Štefánik. Vytvoření centra by podle něj zvýšilo schopnosti pilotů, zkvalitnilo výcvik a zároveň snížilo náklady. Ročně by jím mohlo projít 25 mladých letců. Zabývalo by se navíc i přeškolováním pilotů starších verzí L-39 na stroj nové generace. 

 

Armáda kromě těchto změn plánuje i nakoupit nové stroje, a to místo dosluhujících letounů Jak-40, dále chce pořídit dva střední transportní letouny a 12 kusů univerzálních vrtulníků za Mi-24/35.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: http://www.acr.army.cz/

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka