USA umístí průzkumný letoun do oblasti Jihočínského moře kvůli aktivitám Číny

08.12.2015

Spojené státy vyslaly v pondělí průzkumný letoun do oblasti Jihočínského moře, na kterou si navzdory odporu dalších zemí dělá nárok Čína. Letoun P8 Poseidon bude mít základnu v Singapuru. Armáda hodlá umístit v Singapuru i další vojenské vybavení, informovala agentura Reuters. 


Americký ministr obrany Ashton Carter oznámil další vojenskou aktivitu své země v oblasti Jihočínského moře po pondělní schůzce se svým singapurským protějškem. Obě strany se při ní dohodly nejen na vyslání vůbec prvního amerického letounu na území asijského městského státu, ale i na spolupráci v boji proti terorismu či pirátství.

 

 

První letoun bude během úvodní mise působit v oblasti týden. Poté se k němu podle médií připojí další stroje. Další posílení vojenské přítomnosti USA v regionu nárokovaném Čínou patrně vyvolá opět negativní reakci Pekingu. Dosud poslední významnější roztržka mezi oběma zeměmi přišla v polovině listopadu, kdy Čína reagovala varováním na přelet dvou amerických strategických bombardérů B52 nad Jihočínským mořem.

 

Americké letouny v oblasti už mají své základny v Japonsku a na Filipínách. Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka