Na Slovensku vznikne středisko se simulátorem vrtulníku Black Hawk

11.12.2015

Na Slovensku vznikne výcvikové středisko se simulátorem amerického vrtulníku Black Hawk, které by mohly využívat i další země. Vyplývá to z rámcové dohody o spolupráci, kterou ve středu v USA podepsali zástupci slovenského ministerstva obrany se společností Sikorski, která vrtulníky vyrábí, napsala dnes agentura TASR. 


Stroje Black Hawk bude slovenská armáda od příštího roku postupně zařazovat do výzbroje. "Dovybavení takovýmto simulátorem a následně vybudování výcvikového centra na Slovensku je tím prvkem, na kterém jsme se na úvod dohodli," řekl o ujednání slovenský ministr obrany Martin Glváč. Zatím není jasné, kde bude středisko sídlit.

 

 

Součástí podepsané dohody je i možnost využít kapacitu trenčínských leteckých opraven, které se Slovensko rozhodlo nabídnout investorům k dlouhodobému pronájmu. Přítomnost simulátoru vrtulníku Black Hawk by pro Slovensko mohla znamenat finanční přínos, neboť by země mohla nabízet výcvik dalším zemím, jako jsou například Rakousko či Švédsko. Ty tyto vrtulníky mají, piloty ale posílají cvičit do Spojených států. Slovenské letectvo k tomu poznamenalo, že již nyní má letecké simulátory, které využívají zahraniční partneři.

 

Slovensko se rozhodlo nakoupit devět amerických víceúčelových vrtulníků Black Hawk, za které zaplatí 261 milionů dolarů (asi 6,5 miliardy Kč). Kontrakt zahrnuje i související výcvik pozemního personálu a servis strojů. Stroje Black Hawk nahradí ve výzbroji slovenské armády stávající víceúčelové vrtulníky Mi-17 ruské výroby, kterým končí životnost. Na výrobě amerických vrtulníků se podílí i česká společnost Aero Vodochody.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka