Počet obětí leteckých neštěstí byl loni 521, dvakrát méně oproti předcházejícímu roku

05.01.2016

Celkem 521 lidí zahynulo v loňském roce na celém světě při leteckých neštěstích komerčních aerolinek. Jejich počet je o 449 nižší než v roce předcházejícím, informovala agentura DPA. Tak výrazný pokles je ale podle hamburského střediska pro vyhodnocování údajů leteckých nehod JACDEC způsoben hlavně tím, že rok 2014 byl mimořádně tragický. Vzhledem k počtu přepravených pasažérů zůstává letecká doprava podle JACDEC stále mimořádně bezpečným způsobem cestování. 


I v loňském roce se ale potvrdil dlouhodobý trend týkající se příčiny neštěstí. Stále častěji totiž nehodu letadel nezpůsobí technická závada, ale lidský faktor. Z 48 letadel, které v roce 2015 havarovaly, bylo 28 regionálních s méně než 75 místy k sezení.

 

 

Výši letošní tragické bilance mají na svědomí především dvě letecké katastrofy s více než stem obětí. První byla březnová havárie letadla společnosti Germanwings se 150 lidmi na palubě, kterou pravděpodobně úmyslně způsobil druhý pilot Andreas Lubitz, druhou pád ruského letadla přepravujícího přes 220 turistů z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, který mají pravděpodobně na svědomí teroristé z organizace Islámský stát (IS).

 

Na vysokém počtu obětí komerční letecké dopravy v roce 2014 se podepsaly především dva incidenty letecké společnosti Malaysia Airlines. Jedno z jejích letadel zmizelo nad Indickým oceánem, druhé bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou.

 

V otázce bezpečnosti v letectví je důležité vzít v úvahu dlouhodobý trend, který ukazuje, že zatímco letecká doprava je na vzestupu, nehod nepřibývá, naopak ubývá. Poměr letů, během kterých dojde ke smrtelné nehodě, dlouhodobě klesá. Je malá šance, že zemřete v letadle, pravděpodobněji do Vás uhodí blesk nebo máte větší šanci vyhrát jackpot.  

 

Zdroj: redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka