Čína testuje přistávací dráhu na umělém ostrově na sporném území v Jihočínském moři

08.01.2016

Dvě čínská civilní letadla dnes přistála na umělém ostrově v Jihočínském moři. Podle oficiální tiskové agentury Nová Čína šlo o zkušební lety, jimiž Peking testoval přistávací dráhu na jednom z útesů. Dnešní lety následovaly po ostrých mezinárodních protestech, které vyvolal před několika dny už první let. Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Tento nárok si v praxi uplatňuje právě rozmísťováním vojenských sil a budováním opěrných bodů v oblasti Spratleyho a Paracelských ostrovů. To vyvolává ale kritiku, protože podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam. Oba letouny letěly do cíle dvě hodiny z jihočínského ostrova Chaj-nan. 


Podle Nové Číny zkušební lety byly úspěšné a ukázaly, že letiště na umělém ostrově je vybavené tak, aby bylo schopné pojmout velká civilní letadla. Letiště chce Čína využívat podle potřeby k přepravě většího množství lidí a potravin.

 

 

Čína začala budovat potřebnou infrastrukturu na ostrově pod mezinárodním názvem Fiery Cross v roce 2014. Vystavěná letová dráha měří 3000 metrů. Ostrov je od Chaj-nanu vzdálen zhruba 1000 kilometrů. Proti využití dráhy civilním letadlem protestoval minulý týden jako první Vietnam, podle kterého Čína narušila jeho teritoriální práva.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka