Letiště Heathrow je na pokraji kapacit, loni odbavilo 75 milionů lidí

12.01.2016

Londýnské mezinárodní letiště Heathrow loni odbavilo rekordních téměř 75 milionů cestujících. Proti předchozímu roku je to nárůst o o 2,2 procenta, uvedla dnes firma. Letiště již od počátku tohoto desetiletí funguje na pokraji svých kapacit a nyní čeká, zda mu vláda povolí výstavbu nové ranveje. Heathrow je podle počtu odbavených cestujících největším letištěm v Evropě. 


K nárůstu počtu cestujících přispěla hlavně větší letadla. Počet startů a přistání se loni zvýšil jen o 0,3 procenta, počet sedadel v letadlech však o 2,1 procenta. Na letišti nyní přistává každý den více než 20 obřích dvouposchoďových letadel Airbus A380. Nejvíce se zvýšil počet cestujících do rozvíjejících se zemí. Počet cestujících na trasách do Číny vzrostl o 14 procent, do Latinské Ameriky o osm a na Blízký východ o šest procent. Počet cestujících na vnitrostátních linkách nicméně o 15 procent klesl, na linkách do dalších evropských zemí se zvýšil jen o 0,9 procenta.

 

 

Londýnská letiště Heathrow a Gatwick spolu soupeří o novo ranvej. Speciální komise loni v létě doporučila, aby nová dráha vznikla na letišti Heathrow. Premiér David Cameron však závěrečné vládní rozhodnutí odložil, padnout má až po letošní volbě londýnského starosty. Kritici rozšíření letiště Heathrow upozorňují, že bude příliš nákladné - stát má 18 miliard liber (650,8 miliardy Kč) - a že zvýší hlučnost v silně obydlené oblasti.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka