Firmy nutně shání zaměstnance z oboru letectví, potřeba jsou piloti i konstruktéři

18.01.2016

V současné době firmy zabývající se letectvím hledají velké množství zaměstnanců. Ať už co se týká leteckého personálu v podobě pilotů, letušek a stevardů, ale i specializovaných techniků, nýtařů a konstruktérů. Poptávka po zaměstnancích s touto specializací je vysoká jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.

 

Například britská letecká společnost British Airways oznámila, že má v plánu přijmout v letošním roce rekordní počet pilotů a palubního personálu. V tomto roce plánuje rozšířit řady svých pilotů o 350 nových lidí a řady letušek a stevardů o 1600 nových zaměstnanců. Česká firma Aero Vodochody shání 400 nových zaměstnanců na technické pozice technologů, nýtařů a konstruktérů. Podle mluvčí Aero Vodochody Terezy Vrublové se s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků na technické pozice v leteckém oboru dlouhodobě potýká celý letecký průmysl v České republice.  


British Airways shání rekordní počet pilotů a palubního personálu

 

Britská letecká společnost British Airways plánuje v letošním roce přijmout rekordní počet pilotů a palubního personálu. Společnost oznámila, že letos přijme více než 350 pilotů a 1600 letušek a stevardů. To bude největší počet přijatých zaměstnanců v rámci jednoho roku za dobu fungování firmy, uvedl internetový server Express & Star.

 

 

 

 

Firma letos očekává dodání nových letadel a plánuje lety do nových destinací. Nové zaměstnance firma využije pro lety z londýnských letišť Heathrow a Gatwick. Celkový počet zaměstnanců letového personálu firmy by po novém najímání měl stoupnout na rekordních více než 20.000. Aerolinky také uvedly, že zaměstnance budou potřebovat pro provoz 13 nových letadel, které letos obdrží. Jsou mezi nimi také letouny Boeing 787 a Airbus A380. Nově plánují British Airways létat do 13 dalších destinací.

 

Aero Vodochody chtějí přijmout 400 lidí na technické pozice

 

Výrobce letadel Aero Vodochody, který sídlí v Odoleně Vodě u Prahy, shání 400 zaměstnanců. Z toho 250 by mělo nastoupit na nově vzniklá pracovní místa. Společnost nejvíce hledá technology, nýtaře a konstruktéry. Informovala mluvčí společnosti Tereza Vrublová.

 

V Aeru Vodochody nyní pracuje zhruba 2000 lidí. Od roku 2012 v Aeru přibylo 500 nových pracovních míst. Společnost se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných uchazečů o specializované pozice. "Mezi technickohospodářskými profesemi Aeru nejvíce schází technologové, konstruktéři či specialisté kvality, z dělnických profesí pak Aero shání zejména nýtaře, letecké mechaniky či odborné lakýrníky," uvedla Vrublová. Dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků na tato místa přitom podle mluvčí trápí firmy v celém leteckém průmyslu v ČR.

 

 

V současné době přichází největší část zaměstnanců do leteckého průmyslu z jiných odvětví, průměrné náklady na zaškolení jednoho nového pracovníka se přitom pohybují kolem 100.000 korun, upozornila Vrublová. Společnost v příštích letech plánuje růst, nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců se proto snaží předcházet spoluprací se středními i vysokými školami. Třeba na Střední škole letecké a výpočetní techniky v Odoleně Vodě podporuje studenty formou stáží a nabízí také stipendia. Spolupracuje také s Českým vysokým učením technickým (ČVUT), jehož studentům dává stipendia výměnou za závazek po dostudování do firmy nastoupit.

 

Společnost nyní pracuje například na vývoji nového cvičného letounu L-39NG. Stroj má trup z původního Albatrosu L-39, kterých Aero vyrobilo přes 3000 kusů. Vyrábí se zde také například některé části vojenských nákladních letounů KC-390.

 

Aero Vodochody v roce 2014 utržilo čtyři miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 200 milionů. Loňské výsledky společnost teprve zveřejní. Zisk společnosti ale předloni klesl, činil 226 milionů korun, o rok dříve téměř o 120 milionů korun víc.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka