Trosky vyplavené v Thajsku mají být z japonské rakety

25.01.2016

Velký kus plechu, který v sobotu vyplavilo moře na jižním pobřeží Thajska, pochází pravděpodobně z japonské rakety, a nikoli z pohřešovaného malajsijského letadla. Uvedl to dnes podle agentury AP japonský výrobce raket. Po boeingu, který se ztratil před téměř dvěma roky cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, dál pátrá v Indickém oceánu australský tým. Ten dnes oznámil, že při práci přišel o sonar, který používal k prozkoumávání mořského dna.


Asi dva metry široký a tři metry dlouhý kus pokrouceného kovu našli vesničané v thajské provincii Nakchon Sítchammarát a objev ohlásili úřadům. Thajská média pak okamžitě začala spekulovat o tom, že by mohlo jít o kus pohřešovaného Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, který v roce 2014 zmizel během letu linky MH370 z Kuala Lumpuru do čínského hlavního města Pekingu. Odborníci to ale okamžitě zpochybnili s poukazem na pohyb mořských proudů.

 

Firma Mitsubishi Heavy Industries dnes oznámila, že trosky jsou "s vysokou pravděpodobností" částí rakety H-IIA nebo H-IIB, které byly vypuštěny z jižního Japonska. Vycházela přitom z fotografií a videozáznamů zmíněného objektu. Mluvčí firmy uvedla, že se nyní společnost snaží určit, o kterou raketu přesně šlo a kdy byla vyslána. Po každém vypuštění padají trosky nosné rakety do oceánu a většina z nich bývá shromážděna, stává se však, že některé úlomky bývají nalezeny dál od místa startu rakety, a to i v zahraničních vodách. 

 

Rakety typu H-IIA a H-IIB vypouští Japonsko již od roku 2001. Poslední start se uskutečnil loni v listopadu, napsala agentura AP. Stroj společnosti Malaysia Airlines se 8. března 2014 z dosud nejasných příčin odchýlil daleko od své plánované dráhy letu. Předpokládá se, že spadl do Indického oceánu v oblasti nacházející se zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie.

 

Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních, žádné stopy ale zatím nenašly. Pouze loni koncem července se našla na břehu vzdáleného ostrova Réunion vztlaková klapka Boeingu 777, která podle malajsijských úřadů určitě, podle francouzských pravděpodobně, pochází z pohřešovaného stroje. Australský pátrací tým dnes oznámil, že při hledání malajsijského letounu přišel v neděli o sonar, který používal k hledání trosek na mořském dně. "Přístroj narazil do bahenní sopky, která se tyčí do výšky 2200 metrů ze dna oceánu," sdělili pátrači v prohlášení.

 

Sonar a 4500 metrů přetrženého kabelu nyní spočívá na dně moře. Tým nicméně věří, že obojí bude schopen později ze dna vyzvednout. Pátrací loď Fugro Discovery se nyní vrací do australského přístavu Fremantle pro nový kabel, který připojí k náhradnímu sonaru, co má na palubě. Zda tato nehoda nějak zdrží celou operaci, která má být podle plánu ukončena v červnu, není známo.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka