Boeingu kvůli mimořádným nákladům klesl čtvrtletní zisk o třetinu

29.01.2016

Americkému výrobci letadel Boeing klesl čistý zisk v loňském čtvrtém čtvrtletí o 30 procent na 1,03 miliardy dolarů (25,5 miliardy Kč). Na výsledku se projevily mimořádné náklady spojené s omezením výroby jeho obřího modelu 747-8. Společnost také odhadla, že dodávky letadel pro komerční přepravu budou letos nižší než loni. Boeing minulý týden oznámil, že sníží výrobu svého obřího letounu 747-8 o polovinu. Důvodem je slabá poptávka v nákladní letecké dopravě. 


V souvislosti s tím firma ve čtvrtém kvartálu zaúčtovala mimořádné náklady 569 milionů USD (14,2 miliardy Kč).

 

Příjmy společnosti se během tří měsíců do konce prosince meziročně snížily o čtyři procenta na 23,57 miliardy dolarů. Za celý uplynulý rok Boeing dosáhl čistého zisku 5,17 miliardy dolarů, což představuje pokles o pět procent. Příjem mu ale stoupl o šest procent na rekordních 96,1 miliardy dolarů.

 

Boeing loni počtvrté za sebou obhájil pozici největšího výrobce a dodavatele letounů na světě. Počet dodávek hotových strojů v uplynulém roce zvýšil o pět procent na odvětvový rekord 762 letounů. V nových zakázkách jej ale předstihl jeho evropský konkurent Airbus. 

 

Za celý rok získal zakázky na 1036 letounů, což bylo ovšem o 29 procent méně než v roce 2014. Boeingu se počet zakázek propadl o 46 procent na 768. Z toho jenom dvě objednávky byly na model 747. Ten se používá hlavně v nákladní letecké dopravě. Tato část trhu ale v poslední době stagnuje.

 

Firma dnes odhadla, že za celý letošní rok, kdy slaví stoleté výročí, dodá 740 až 745 komerčních letadel, tedy až o 22 méně než loni. Její odhad letošního očištěného zisku nedosáhl na prognózy analytiků. Akcie před začátkem obchodování v USA klesly o 3,9 procenta.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka