Členové ICAO dohodli standardy pro emise u letadel, ekologové je kritizují

09.02.2016

Odborníci z leteckého průmyslu z celého světa se dohodli na standardech pro emise oxidu uhličitého u letadel. Normy se budou vztahovat na výrobu nových modelů letadel i těch, které se v současnosti vyrábějí. Uvedla to Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Ekologické skupiny nové standardy kritizují. Podle nich nejsou dostatečně přísné, aby významně snížily znečištění nebo zpomalily změny klimatu.


Standardy odsouhlasené po šesti letech jednání musí ještě schválit řídící orgán ICAO. Poté se stanou povinné pro národní letecké úřady po celém světě. Podle návrhu všechny zcela nové modely letadel od roku 2020 budou muset mít nižší emise o 36 procent. V případě současných výrobních programů letadel budou nové normy zaváděny od roku 2023.

 

 

Letadla, která nebudou v souladu s normami, by se měla přestat úplně vyrábět v roce 2028. Nové normy se nebudou týkat letadel, která jsou již v provozu. Podle ekologů má letecký průmysl na globálních emisí skleníkových plynů podíl zhruba pět procent. Podle ICAO jsou to v současnosti necelá dvě procenta. Tento podíl by však měl růst, spolu se zájmem o leteckou přepravu, naspaly agentury AP a Reuters.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka