USA prodají osm stíhaček F-16 do Pákistánu

15.02.2016

Spojené státy schválily prodej osmi stíhaček F-16 do Pákistánu. Spolu s výcvikem pilotů, radarem a dalším vybavením má zakázka celkem hodnotu 699 milionů dolarů (16,8 miliardy Kč). Stroje společnosti Lockheed Martin by zemi měly pomoci v boji proti terorismu. Sousední Indie, která je dlouholetým rivalem Pákistánu, již dala najevo své znepokojení, informovala dnes agentura AFP.


"Tento prodej přispívá k naplňování cílů americké zahraniční politiky i národní bezpečnosti. Pomáhá totiž zvyšovat bezpečnost našeho strategického partnera v jižní Asii," uvedla ve svém prohlášení americká agentura pro spolupráci v oblasti obrany, která má podobné prodeje do ciziny na starosti. "Navrhovaný prodej vylepšuje schopnost Pákistánu čelit současným i budoucím bezpečnostním hrozbám," dodala.

 

 

Jak agentura doplnila, letouny F-16 by měly umožnit pákistánské armádě provádět své operace za jakéhokoli počasí, i v noci a posílit tak možnosti země, jak "provádět protiteroristické akce". Indie již nicméně dala najevo, že se jí podobný obchod nelíbí. "Rozhodnutí Obamovy administrativy o prodeji letounů F-16 do Pákistánu nás zklamalo," uvedl mluvčí indické diplomacie. "Nesouhlasíme s jejich odůvodněním, že podobné zbraně pomohou bojovat s terorismem," dodal.

 

Ministerstvo zahraničí má proto v plánu předvolat si amerického velvyslance v Indii a "dát mu najevo své pohoršení".

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka