Berlínské letiště Willyho Brandta se má otevřít příští rok

16.02.2016

Stavba berlínského Letiště Willyho Brandta je proti poslednímu harmonogramu o čtyři měsíce zpožděná. Přesto se ale podaří nový vzdušný přístav na jižním okraji německé metropole otevřít v příštím roce, jak se plánuje. Novinářům to dnes po jednání dozorčí rady letiště řekl její předseda Karsten Mühlenfeld. "Ve srovnání s plánem z prosince 2014 jsme o čtyři měsíce pozadu. Stále to ale stačí k tomu, abychom letiště mohli otevřít ve druhém pololetí 2017," řekl Mühlenfeld v televizi N24.


Stavební zpoždění se však prodlužuje, ještě před Vánocemi hovořili zástupci dozorčí rady o tříměsíčním odstupu za plánem. Objevují se také pochybnosti o tom, zda se podaří včas otevřít samostatný terminál pro vládní speciály, který má být součástí Letiště Willyho Brandta. Podle požadavků vlády by terminál měl být v provozu do pěti let od zprovoznění letiště, odborníci se však domnívají, že tento termín je nerealistický.

 

 

Podle nich budou muset vládní letadla provizorně využívat současné letiště Schönefeld z roku 1946. Nové berlínské letiště se dlouhodobě potýká s problémy. Původně se mělo otevřít v roce 2011, poté byl termín čtyřikrát odložen. Jedním z hlavních důvodů bylo nedostatečné protipožární zabezpečení. Okolnosti výměny protipožární instalace prověřuje policie kvůli podezření z korupce.

 

Prodlužování stavby vede i ke zvyšování nákladů na vznik letiště. Zatím bylo pro letiště schváleno 5,4 miliardy eur (146 miliard Kč) a je jasné, že nebudou stačit. Dozorčí rada letiště proto v Bruselu žádá o povolení uvolnit pro stavbu dalších 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy Kč) z veřejných zdrojů. Původní rozpočet přitom počítal s celkovými výdaji 2,5 miliardy eur (67,5 miliardy Kč).

 

Letiště Willyho Brandta se má v Německu stát třetím největším vzdušným přístavem po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Mělo by nahradit berlínská letiště Tegel a Schönefeld, která už současným potřebám technicky nevyhovují. Ročně by mělo odbavit asi 27 milionů cestujících. Odborníci na leteckou dopravu však upozorňují, že kapacita letiště bude už v době jeho spuštění nedostatečná, protože Tegel a Schönefeld už nyní odbavují dohromady 27 milionů pasažérů ročně.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka