Boeing: JV Asie bude potřebovat skoro 4 tisíce letadel, letecká doprava strmě stoupá

18.02.2016

Jihovýchodní Asie bude v příštích 20 letech počínaje loňskem potřebovat 3750 nových letadel v hodnotě zhruba 550 miliard dolarů (13,3 bilionu Kč). Před začátkem aerosalonu v Singapuru to dnes řekl vysoce postavený manažer amerického výrobce letadel Boeing Dinesh Keskar. Poptávku vzhůru potáhnou především nízkonákladoví přepravci a růst na trzích jako Indonésie, Barma a Vietnam, uvedl podle agentury Reuters Keskar, který se v Boeingu stará o odbyt v tichomořské Asii a v Indii. 

 

 

 

Zájem bude především o úzkotrupé letouny jako Boeing 737 či Airbus A320, které budou představovat více než tři čtvrtiny předpokládané poptávky. Osobní letecká doprava v jihovýchodní Asii stoupla od roku 2010 více než devítinásobně. V příštích 20 letech se její nárůst v rámci regionu odhaduje na dalších více než sedm procent, uvedl Keskar. Pokud jde o celou oblast Asie a Tichomoří, ta bude podle odhadů Boeingu potřebovat 14.500 letadel, tedy více než třetinu z celkového počtu 39.050 letadel, která budou potřeba po celém světě.

 

 

Rychle rostoucí nízkonákladoví přepravci jako indonéský Lion Air, malajsijský AirAsia či indický IndiGo si v rámci soupeření o podíl na trhu objednali u Boeingu a jeho evropského konkurenta Airbusu v uplynulém desetiletí stovky letadel. Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Tony Tyler ale v neděli upozornil na určité riziko spojené s těmito objednávkami. Nízkonákladoví přepravci v regionu podle něj sice ukořistili velký tržní podíl, je ale prý otázkou, jak jsou ziskoví a do jaké míry jsou jejich růstové plány uskutečnitelné.

 

Zdroj: Redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka