Legendární pilot Brown zemřel, první přistál s tryskáčem na lodi

22.02.2016

Zemřel legendární britský pilot Eric "Winkle" Brown, který drží rekord v množství druhů letadel, jež pilotoval. Prvenství mu patří i v tom, že jako vůbec první přistál s proudovým letounem na letadlové lodi. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na rodinu, podle níž letec zemřel v neděli v nemocnici po krátké nemoci. Bylo mu 97 let.

 


Brown, často označovaný za nejlepšího britského letce všech dob, za svého života pilotoval 487 druhů letounů, čímž se prý žádný jiný člověk dosud nemůže pochlubit. Má na svém kontě i rekordní počet 2407 přistání na palubách letadlových lodí.Jeho život byl plný dobrodružství. Jako bojový pilot se účastnil bojů ve druhé světové válce. V roce 1941 přežil torpédový útok na loď, na které byl přidělen jako vzdušné jištění. V dubnu téhož roku byl přítomen osvobození nacistického koncentračního tábora Bergen-Belsen.


Na konci války pak létal na ukořistěných moderních letounech německého válečného letectva, včetně stíhačky Messerschmitt Me 163B-1a Komet s raketovým pohonem. Pilotovat tento stroj bylo podle jeho vyjádření jako "řídit splašený vlak".


V prosinci 1945 Brown přistál s proudovým letounem de Havilland Sea Vampire na palubě letadlové lodi královského námořnictva HMS Ocean (R68). Bylo to vůbec první přistání letadla s proudovým motorem na letadlové lodi.


Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka