Domácí vězení dostal majitel ruského letiště Domodědovo kvůli útokům v roce 2011

22.02.2016

Moskevský soud dnes uložil dvouměsíční domácí vězení Dmitriji Kamenščikovi, majiteli moskevského letiště Domodědovo, které je největší v Rusku. Informovala o tom agentura TASS. Kamenščik byl už ve čtvrtek zadržen a je obviňován z porušení bezpečnostních opatření na letišti v době teroristického útoku z roku 2011. "Vyhověli jsme žádosti vyšetřovatelů, Kamenščik bude v domácím vězení do 18. dubna," oznámila soudkyně, která podnikatele odmítla propustit na kauci.


Podle Kamenščikova právníka se obhajoba proti verdiktu soudu odvolá. Sedmačtyřicetiletý Kamenščik se podle vyšetřovatelů spolu s dalšími třemi lidmi angažoval v zavedení nového systému kontroly osob při vstupu na letiště, který zhoršil úroveň zabezpečení. Vyšetřovatelé tento měsíc obvinili další tři současné a bývalé zaměstnance letiště. Kamenščik obvinění proti sobě i třem dalším osobám odmítl.
Při sebevražedném útoku na letišti v lednu 2011 zemřelo více než 30 lidí. Atentátník se vyhodil do vzduchu v příletové zóně.


Podle ekonoma Sergeje Alexašenka je zadržení Kamenščika další snahou státu odebrat majetek soukromým podnikatelům. Stejný názor má opoziční politik Vladimir Ryškov. Alexašenko přirovnal situaci k případu někdejší ropné společnosti Jukos a podnikatele Michaila Chodorkovského, napsal server Newsru.com. Časopis Forbes odhaduje Kamenščikův majetek na 2,9 miliardy USD (70,6 miliardy Kč).


Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je o případu informován i prezident Vladimir Putin. Peskov případ odmítl komentovat, uvedl pouze, že je na soudu, aby určil, zda je Kamenščik vinen.


Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka