I Čechoslováci byli kdysi uprchlíci a museli opustit rodnou vlast, ukazuje klip úřadu OSN

26.02.2016

Kampaň s názvem "Sami jsme byli uprchlíci" spustil Úřad vysokého komisaře OSN. Hlavním středobodem kampaně je televizní spot rekonstruující útěk Čechoslováka Josefa Hlavatého z jeho rodné země do Rakouska. V osmdesátých letech riskoval život svůj a jeho tříletého syna, když s ním na zádech přeletěl hranice na podomácku sestaveném rogallu. V klipu se v režii Martina Krejčího v hlavních rolích objeví Adam Kraus a Jana Krausová. Kampaň má upozornit na fakt, že když jsou lidé nuceni opustit domovy, aby zachránili svůj život, nemají na vybranou. Příběhy lidí davově prchajících z Československa má rozdmýchat debatu okolo migrační krize, se kterou Evropa bojuje, uvádí zpravodaj Aktuálně.cz.


O čem je příběh Josefa Hlavatého?

 

Ve tři hodiny ráno 7. července 1988 Josef Hlavatý sepnul knoflík. Ozval se strašný rachot, jak jeho táta natočil motor. Tento moment jim navždy změnil život, mohl ho však i ukončit. Nebezpečný útěk Josefa Hlavatého na domácku postaveném rogallu s tříletým synem na zádech byl riskantním krokem, na který vsadili to nejcennější, co měli, a to svoje životy, popisuje online stránka Cesty ke svobodě

 

Čtyřiadvacetiletý Josef Hlavatý s malým synem na zádech startovali uprostřed noci z opuštěného místa u slovenské dálnice. Chtěli přeletět přes železnou oponu do Rakouska, kde se měli potkat s jeho manželkou s ročním dítětem. Těm komunistická vláda povolila vstup do Jugoslávie na zdravotní pobyt, ale Josef s tříletým Davídkem museli zůstat doma. Vytvořili proto nebezpečný plán, jak se všichni znovu potkají v jiné zemi, v Rakousku. Za zády je přitom neustále hlídala tajná policie, protože tušila jeho plány na útěk, a raději mu vzala pas. Odjet z Československa plánovali už delší dobu, mladé rodině se nelíbila šedá vyhlídka neustálých zákazů a povinného připojení se ke komunistické straně.

 

Josef plánovat emigraci do Rakouska už nějakou dobu, rogallo si pro útěk vybral až jako poslední možnost. Doma ho měli jenom pro zábavu, motor byl z trabantu, nádržku na benzín tvořil bílý kanystr na vodu. Létalo ale skvěle, několikrát ho Josef s otcem zkoušeli a testovali, jestli uveze dospělého muže a malé dítě. Jenom potřebovali vyměnit vrtuli za nějakou méně hlučnou. Měli strach, že právě hluk by je mohl prozradit. Nová vrtule byla tišší, ale měla menší výkon. 

 

Josef se svými rodiči a malým synem čekali na slovenské hranici směrem na Malacky tři dny, než přestane foukat. Místo vybírali pečlivě, několikrát ho jeli navštívit a vždy dlouze přemýšleli, jestli nenajdou ještě lepší místo, kde se dálnice na Bratislavu nejvíce přibližuje Rakousku. Ukrytí v křovinách čekali, než se vítr uklidní a oni budou moci vyjet. Dvakrát o půl třetí ráno odkládají start o den později, vítr se neutišil. 

 

Čtyřčlenná výprava znovu čeká celý den schovaná na vhodný okamžik. Následující třetí noc se znovu o půl třetí ráno chystají na vzlet. Vítr nefouká, mohou vystartovat. V naprosté tmě skládají starý otec se synem rogallo. Mají půl hodiny na jeho sestavení. Nesměli vydávat žádné zvuky, v kraji panuje strach a noční hlídky jsou na denním pořádku. 

 

Malý Davídek byl ve tři hodiny připevněn na zádech otce a oba dva seděli na sestaveném rogallu. Jejich siluety se začaly vynořovat v nastávajícím šeru. "Letíme za maminkou," řekl Josef synovi. Jako orientační bod mu sloužila nedaleká dálnice, přesto se Josef bál, jestli letí správně. Rogallo nebylo vybaveno žádnými navigačními přístroji, na ruce měl Josef pouze jakýsi kompas. V naprosté tmě letěl hodně nízko. 

 

 

Napravo od něj se začaly objevovat červánky. To ho znervóznělo, měl je mít za zády. Najednou před sebou uviděl světélko strážní věže. Viděl ozbrojeného vojáka, kterého míjel ve vzdálenosti 20 nebo 30 metrů. Voják ho mohl kdykoli zastřelit. Neudělal to. Josef urputně přidával plyn, aby byl co nejdříve z dosahu strážní věže. Jeho nová tichá vrtule ale není tak rychlá. Na sobě cítil světla reflektoru, jak ho sleduje cestou do tmy. Přesto má neskutečné štěstí a letí dál, aniž by ho kdokoli pronásledoval. Zatím.

 

Za pár minut nato uviděl nádraží, vlaky byly ale jiné, než znal z Československa. Byl v Rakousku, úspěšně uprchl z Československa. Na nejbližší louce přistává, balí věci a utíká se synem pryč. Nad ním v dálce slyší letět československý vrtulník. Ten už ho ale nikdy nechytí. Stopem odjíždí do Vídně a posílá ženě telegram, že se setkají na smluveném místě. Jeho žena utekla z Jugoslávie a dostala se do uprchlického tábora v Bělehradu. Se svým manželem se setkala za dva měsíce.  

 

Nová kampaň spuštěná Úřadem vysokého komisaře OSN se objeví v rádiu a zahrnuje i tištěné inzeráty. 

 

Zdroj: Cesty ke svobodě, Aktuálně.cz, redakce

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

J

Odpovědět

Datum : 26.02.2016 18:23, Vložil : Taa

jenže tito uprchlící nevyznávali scestnou ideologii islámu -křesťn poloviční člověk ateista mrtvý člověk a o tom to je.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka