Exkluzivně pro flyMag výpověď svědka z bruselských útoků: Všude byli záchranáři

28.03.2016

Belgická metropole zažívala obyčejné úterní ráno. Bylo 22. března a za chvíli začínaly Velikonoce, největší křesťanský svátek. Ulice byly plné lidé, kteří se procházeli po centru města, v institucích Evropské unie probíhala obvyklá jednání, bruselským letištěm procházeli nadšení turisté. Najednou se na letišti ozvala obrovská rána, všechno se třáslo, lidé začali křičet a utíkat na všechny strany. Za chvíli na to se ozval další výbuch. Všude byla krev a zranění lidé. Na místo se začaly sjíždět záchranky a policie uzavřela celé letiště.


Za hodinu na to se ozvala další smrtící rána. Výbuch se stal v metru Maelbeek v centru Bruselu, bolestně blízko k institucím Evropské unie. Bomba vybouchla až neskutečně nehlučně, lidé v okolí místa skoro nezaznamenali otřes. Vidět byl následně dým vycházející z podchodu. "Žádný otřes jsme nezaznamenali, ale pořád jsme slyšeli houkání záchranek," uvedla Veronika Zemanová, redaktorka online zpravodaje flyMag, která byla v době bruselských útoků v hotelu Thon. Ten se nachází zhruba 50 metrů od vstupu do metra Maelbeek. Zemanová se měla účastnit prohlídky po institucích Evropské unie spolu s dalšími 20 vysokoškoláky z celého Česka. Nikomu z výpravy se nic nestalo, plánovaný program nikdy nedokončili. 

 

 

Všechny stanice metra se uzavřely. Nad městem létal vrtulník a neustále bylo slyšet projíždět sanitky. "Tehdy jsem se začala opravdu bát, protože jsem nevěděla, jestli útoky už skončily," popisuje Zemanová. Z haly hotelu se stala improvizovaná ošetřovna, záchranáři tam vodili zraněné lidi a ošetřovali je. Veškerá veřejná doprava v Bruselu byla zastavena. Přetíženy byly i mobilní sítě, všichni volali rodinám, že jsou v pořádku. Ulice kolem metra byly uzavřeny, všude chodili zakuklenci se samopaly. Vypjatá situace pokračovala celé odpoledne. Platil zákaz vycházení ven a zraněných v hotelu přibývalo. 

 

Situace se uklidnila až později odpoledne. Ozbrojené hlídky však neustály hlídaly okolí. "Další den ráno jsme snídali v hotelu a za okny se procházeli ozbrojenci s puškami. Hned toho dne ve středu dopoledne jsme odjeli autobusem domů. Do Bruselu jsme přiletěli v pondělí ráno, den před útoky, a odlétat jsme měli také z tamního letiště. To se samozřejmě nestalo, protože bylo stále zavřené," popisuje Zemanová. 

 

Bombové útoky toho dne nepřežilo 31 lidí, dalších zhruba 340 lidí bylo zraněno, stav několika desítek z nich je velmi vážný.

 

Za výbuchy stáli tři teroristé. Dva se odpálili na letišti v Bruselu, jeden v metru. Na letišti byl ještě další útočník, který z místa utekl, policie po něm stále pátrá. Měl odpálit třetí bombu v letištní hale, pravděpodobně ale zpanikařil a neodpálil ji. Mrtvých tak mohlo být mnohem více. 

 

Bruselské letiště Zaventem, kde se v úterý odehrál teroristický útok, obnoví leteckou osobní dopravu nejdříve po týdnu, tedy v úterý. Oznámilo to podle agentury Reuters vedení letiště. Dosud se počítalo s tím, že by letiště mohlo provoz obnovit v pondělí. Ve středu letiště oznámilo, že začíná odbavovat jen nákladní a některé soukromé či speciální lety.

 

Při útoku byl vážně poškozen jeden z hlavních terminálů. Tým inženýrů a techniků ale v sobotu večer na základě podrobného průzkumu sdělil, že nedošlo k narušení samotné statiky budovy letištního terminálu. Bezpečná je podle něj i navazující budova, v níž dochází ke kontrole cestujících a zavazadel.

 

 

Zdroj: redakce, ČTK, Foto: Veronika Zemanová

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka