Karlovarské letiště loni ztratilo 58 % cestujících, pokles očekává i letos

04.04.2016

Karlovarskému letišti loni klesl počet cestujících o téměř 58 procent na 34.550. Pokles, i když už ne tak razantní, očekává letiště, které patří Karlovarskému kraji, i letos. Jde ale o nejhorší scénář, který se může ještě v průběhu roku zlepšit, pokud se podaří vyjednat zahájení nových linek, řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).


Ještě v roce 2013 letištěm prošlo přes 104.000 cestujících. Karlovarský kraj a letiště v současné době jednají o zavedení linek do Ruska s nízkonákladovou společností Poběda, o lince do izraelského Tel Avivu a německého Düsseldorfu. "U ruské Pobědy očekávám ještě další jednání. Jejich prvotní požadavky byly pro nás nepřijatelné, ale je možné, že by nakonec k dohodě mohlo dojít. Není také vyloučeno, že by se ještě letos mohlo začít létat i do Düsseldorfu," řekl Pánik.

 

 

Za výrazným poklesem počtu cestujících je snížení poptávky ruské klientely po cestách do České republiky, je to kvůli celkově zhoršené ekonomické situaci v Rusku, zejména pak kvůli propadu hodnoty rublu. Významně se na tomto výsledku rovněž podepsala částečná liberalizace provozu na lince mezi Moskvou a Prahou, kde od jara 2015 mohlo provozovat lety více dopravců, konkrétně po dvou z české i ruské strany, což vedlo k poklesu cen na linkách do Prahy.

 

Letiště předpokládá v letošním roce stagnaci provozních výkonů na úrovni předchozího roku. Pokles bude ještě v prvním čtvrtletí, protože před rokem letecká společnost Aeroflot ještě provozovala lety do Moskvy jednou týdně. Stejně tak již nelze počítat s výnosy z charterových letů v letním období do Antalye.

 

Cestovní kanceláře letecké zájezdy do Turecka vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci omezily a v případě zájezdů s odlety z Karlových Varů pro sezonu 2016 zcela zrušily. Letiště loni skončilo ve ztrátě téměř deset milionů korun. Podobný výsledek očekává i v letošním roce.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka