EU schválila nový systém evidence pasažérů. Zrychlí a zabezpečí odbavení na letištích

15.04.2016

Nový systém jmenné evidence leteckých pasažérů (Passenger Name Register - PNR), který dnes schválil Evropský parlament, povede k větší administrativě, ale zároveň pomůže zrychlit odbavování lidí na letištích. Vyplývá to z vyjádření prodejců letenek. Systém má být dalším nástrojem v boji proti terorismu. Data od leteckých přepravců mají umožnit bezpečnostním složkám rychleji vystopovat rizikové cestující. 


Údaje, jako jsou jména cestujících, termíny jejich letu a jeho itinerář a způsob zaplacení, mají být uchovávány až pět let a předávány členským státům, jichž se let týká, jakož i dalším státům. Pravidla se zaměřují na lety ze zemí mimo EU, ale členské státy je mohou použít i pro lety uvnitř unie. Podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala něco podobného funguje v praxi již nyní.

 

 

Do rezervací letenek se běžně přidává kontakt na pasažéra a pasové údaje. "Nově se budou sbírat a archivovat například údaje o tom, na kterém sedadle cestující seděl nebo zda měl s sebou zavazadlo," dodal Trejbal. Nové opatření podle něj pomůže zrychlit odbavování lidí na letištích, protože většina údajů bude již uvedena v rezervaci letenky.

 

Student Agency uvedla, že počká na konkrétní požadavky ze strany leteckých společností. V návaznosti na to upraví proces rezervace letenek. "Bude to znamenat o něco větší administrativu a cestující zřejmě bude muset mít už při rezervaci letenky u sebe například cestovní doklad, ale s ohledem na bezpečnost cestujících a letecké dopravy je to opatření, které je pochopitelné a určitě se mu zvládneme přizpůsobit," uvedla ředitelka prodeje letenek Student Agency Věra Janičinová.

 

 

 

 

Příslušnou směrnici navrhla Evropská komise již v roce 2011. O zavedení se vyjednávalo pět let, až po loňských atentátech v Paříži francouzští představitelé důrazně naléhali na její přijetí. Naléhavost zvýšily teroristické útoky v Bruselu z letošního března.

 

Již během středeční rozpravy v EP zaznívalo, že shromažďování a sdílení údajů o leteckých cestujících nepředstavuje žádný zázračný nástroj, jehož zavedením zmizí teror a zločin. Pro policii a zpravodajské služby ale půjde o užitečný nástroj, umožňující účinněji bojovat proti terorismu a organizovanému zločinu. Kritici varovali před ohrožením osobních svobod.

 

Zdroj: redakce, ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka