Ample Strike: Na cvičení v září přiletí Tornada nebo MiG-21, možná i B-52

15.04.2016

Jednoho z nejvýznamnějších vojenských cvičení konaných v Česku, Ample Strike, se letos v září zúčastní téměř dvě desítky zahraničních armád. Nad Českem budou létat třeba německá Tornada, polské Su-22 nebo rumunské MiG-21. Uvažuje se i o účasti obřího amerického bombardéru B-52 Stratofortress nebo vrtulníků AH-64 Apache. Sdělil to Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu.


Cvičení se poprvé zúčastní i armádní aktivní zálohy. Mezinárodní cvičení Ample Strike je plánováno na 30. srpna až 20. září za účasti téměř dvou desítek aliančních a partnerských zemí české armády. Cílem cvičení je sladit výcvik předsunutých návodčích, kteří zodpovídají za určení pozice cíle a koordinují leteckou podporu s manévrem jednotky, s leteckými posádkami a veliteli pozemních jednotek.

 

 

Letos budou na cvičení vysláni i příslušníci aktivní zálohy. "Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitého objektu státu," uvedl zástupce náčelníka štábu základny Pavel Král. Česká armáda si pochvaluje vysoký zájem o cvičení ze strany armád jiných států. "V rámci letošního plánování zjišťujeme enormní zájem účasti předsunutých leteckých návodčích," poznamenal řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer. Dodal, že armádní vedení s dalším navyšováním cvičících na zemi nepočítá, aby neklesla jejich kvalita.

 

Zvýšený zájem připisuje kreditu, který si Ample Strike za dobu své existence vysloužil. Podle Bauera se po několika letech do cvičení opět zapojí polské vzdušné síly s letouny Su-22. Nově se zúčastní například Rumunsko s letouny MiG-21 a nová také bude podpora pozemním jednotkám od německých letounů Tornado. "Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu," dodal Bauer.

 

Do cvičení budou nasazeny i maďarské a české gripeny JAS-39, české L-159 nebo vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171. "Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64 Apache a letounů B-1 a B-52. V jednání zůstává i možná účast tankeru KC-135R," poznamenal Maruščák. Konkrétní počty letecké techniky a počtu účastníků mají být upřesněny na závěrečné plánovací konferenci v červnu. 

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka