Solární letoun odstartoval po devíti měsíční pauze z Havaje

22.04.2016

Po devíti měsících nucené přestávky kvůli vadným bateriím dnes večer SELČ odstartoval k další etapě své cesty kolem světa solární letoun Solar Impulse 2. Z Havaje se vznesl s přibližně hodinovým zpožděním kvůli čekání na zmírnění větru. Do cíle této části výpravy v Kalifornii by měl dorazit přibližně za 62 hodin.


Švýcarští piloti André Borschberg a Bertrand Piccard zahájili cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a do loňského června absolvovali osm etap. Při té poslední, během letu z Japonska na Havaj, se po přehřátí zničily baterie. Letový tým na svém blogu oznámil, že nad Tichomořím panuje příhodné počasí, což umožní odlet z Havajských ostrovů na Moffettovo letiště v kalifornském Mountain View.

 

 

Cílem projektu je propagace solární energie. Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům.

 

Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil. Cesta kolem světa měla původně trvat pět měsíců, přičemž na vlastní let mělo připadnout 25 dní. Komplikace se ale dostavily v Číně a poté v Japonsku, kde se letadlo nečekaně zdrželo kvůli problémům s počasím. Následné potíže s bateriemi způsobily, že dokončení celé expedice dlouhé asi 35.000 kilometrů muselo být odloženo na letošní rok.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka