Pardubický kraj má navýšit jmění letiště kvůli stavbě terminálu

22.04.2016

Pardubický kraj se bude podílet na zvýšení základního kapitálu společnosti East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické civilní letiště. Ve firmě vlastní třetinu akcií, dvě třetiny patří Pardubicím. Z celkové sumy navýšení 50 milionů korun připadá na kraj 17 milionů. EBA také od akcionářů získá pozemek v celkové hodnotě 2,36 milionu korun. Zvýšení jmění dnes schválili krajští zastupitelé. Pardubice budou o téže věci rozhodovat příští čtvrtek.


Zvýšení základního kapitálu je potřebné pro připravovanou výstavbu nového odbavovacího terminálu. Musí vyhovovat současným standardům osobní přepravy. V současnosti letiště například nemůže odbavit zároveň cestující z schengenského prostoru a mimo něj. EBA nedávno vybrala v soutěži stavební sdružení, které uspělo s cenou za objekt, příjezdovou komunikaci a parkoviště 256 milionů korun.

 

 

Hejtmanství půjčí firmě na nový terminál ze svého rozpočtu, většinu peněz bude muset EBA získat z úvěru, za nějž budou Pardubice ručit směnkou ve výši svého podílu. Stavět by se mělo začít v létě.

 

Pardubický kraj vstoupil do firmy EBA v rooce 2007. Od té doby vložil do základního kapitálu bez dnešního navýšení již téměř 78 milionů korun. Mezinárodnímu letišti v Pardubicích ubylo v první čtvrtině letošního roku 87 procent cestujících. Meziročně klesl jejich počet z 19.273 lidí na 2568. Vloni letiště odbavilo 57.830 cestujících, meziroční pokles činil zhruba 63 procent. Letiště zaznamenalo druhým rokem úbytek ruské klientely.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka