V Rumunsku přistály americké stíhačky F-22 na podporu Severoatlantické aliance

26.04.2016

Dvě americké stíhačky F-22 Raptor v doprovodu tankovacího letounu KC-135 dnes přistály na letišti u rumunského přístavu Konstanca. K Černému moři se podívaly v rámci cvičení, které má předvést podporu Severoatlantické aliance pro její východní členy obávající se agresivní politiky Ruska. Je to vůbec poprvé, co v Rumunsku přistály americké stíhačky páté generace, uvedl rumunský server Libertatea.ro.


Stíhačky F-22 Raptor, téměř nezachytitelné radarem, jsou pokládány za nejpokročilejší bojová letadla zařazená ve službě. Kvůli vyspělým technologiím americký Kongres zakázal jejich prodej do zahraničí, a tak je používá výlučně americké letectvo. Tucet stíhaček F-22 operuje ze základny Lakenheath na východě Anglie, odkud zmiňovaná dvojice strojů přelétla do Rumunska.

 

 

Americký prezident Barack Obama slíbil posílit obranu východoevropských členů NATO poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a rozdmýchalo povstání separatistů na východě Ukrajiny. Západ se ale snaží vyhnout provokování Kremlu stálým rozmístěných rozsáhlých sil. Přesto napětí stoupá a dochází i k incidentům.

 

Ruské bombardéry Su-24 tento měsíc podle Pentagonu nebezpečně nalétávaly na americký torpédoborec plující v Baltském moři. Moskva americké tvrzení odmítla s tím, že ruské letouny dodržely veškeré normy mezinárodního práva a bezpečnostní pravidla. Podobné incidenty se v minulosti staly již několikrát.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka