Armádní základna vystavila historické letouny

12.05.2016

Historické letouny a vrtulníky dominují Stálé expozici letiště Náměšť nad Oslavou, která dnes byla otevřena na tamní základně vrtulníkového letectva. V budově muzea jsou i panely mapující historii posádky v Náměšti i československého a českého vrtulníkového letectva. Náměšťská základna je prvním leteckým útvarem, která má podobnou expozici. Novinářům to řekl velitel vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik.

Venkovní část expozice tvoří proudové letouny spjaté s letištěm v Náměšti. Vystavený MiG-15 reprezentuje vůbec první letouny, které se na letišti objevily 14. ledna 1960. Vrtulníkové letectvo zastupují Mi-2 či slavný Mi-24 v tygří kamufláži, za niž čeští piloti získali první cenu při setkání tygřích letek NATO Tiger Meet v roce 2004.

 

 

Návštěvníci v muzeu najdou mimo jiné i čtyřhlavňový rotační kulomet, proudový motor, letecký kanón či vystřelovací sedadla. Atraktivním exponátem jsou také osobní věci válečného veterána Jaromíra Grygara, navigátora slavné 311. československé bombardovací perutě RAF.

Budova muzea je umístěna v zóně poblíž hlavního vchodu do základny, venkovní exponáty jsou v bezprostřední blízkosti. V muzeu nebude standardní otevírací doba, lidé se do muzea dostanou na organizovanou exkurzi po vyplnění registračního formuláře na webových stránkách základny. "Nejlepší je zorganizovat větší skupiny, ale jsme schopni uspokojit i jednotlivce," řekl velitel základny Miroslav Svoboda.

Cílem nově vzniklé expozice je seznámit návštěvníky s rozmanitou činností letecké základny, s bohatou historií letiště, činností jejich bývalých i současných příslušníků. "Muzeum je určitě potřebné, jezdívám často do Anglie, a tam mladí lidé vůbec nevědí, že byla druhá světová válka. A tady je to pomalu stejné. Pro běžnou veřejnost to bude zajímavé, ale hlavně by to mělo oslovit školy," řekl ČTK třiadevadesátiletý válečný veterán, generál Emil Boček.

Projekt vzniku posádkových muzeí zahájil Vojenský historický ústav (VHÚ) v roce 2014 s cílem sjednotit výtvarnou stránku i obsahovou náplň expozic. "Náměšťské muzeum je výjimečné také tím, že se poprvé podařilo celou výstavu koncipovat v jednotném výtvarném řešení," uvedl Jaroslav Láník z VHÚ.

 Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka