Oblast pátrání po černých skříňkách z egyptského letounu se zúžila

02.06.2016

Oblast, ve které se pátrá po troskách letadla společnosti EgyptAir, byla zmenšena z okruhu pěti kilometrů na dva. Stalo se tak poté, co francouzská pátrací loď ve středu zachytila ve Středozemním moři signál černé skříňky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z vyšetřovací komise. Tento zdroj rovněž popřel zprávy francouzských médií, že letoun vyslal několik varování již během letů, které se uskutečnily 24 hodin před nehodou. Stejně se vyjádřil i šéf společnosti EgyptAir Safwát Musallám.

Podle Musalláma neměl stroj před odletem žádné technické problémy. Šéf egyptské letecké společnosti to řekl dnes novinářům na setkání Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) v Dublinu. Jak dodal, letadlům i pilotovi plně důvěřuje.

 

 

Stroj s 66 lidmi na lince Paříž-Káhira se zřítil 19. května nad Středozemním mořem krátce poté, co opustil řecký vzdušný prostor. Příčina nehody, při které podle dostupných zpráv zahynuly všechny osoby na palubě, není známa.

"Zprávy některých francouzských médií, že systém ACARS vyslal třikrát za sebou signály o kouři během letu do Asmary v Eritreji, do Tuniska a po odletu z Káhiry, nejsou pravdivé," uvedl egyptský zdroj. Identifikační systém letadla ACARS předává prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla na zem krátká automatická hlášení, která se týkají nesrovnalostí, závad nebo vysazení některého ze systémů.

Podle francouzského ministra dopravy Alaina Vidaliese bude trvat odhadem osm dní, než se podaří vyzdvihnout záznamy o letu z mořského dna. Bez černých skříněk, které se mohou nacházet až 3000 metrů hluboko, vyšetřovatelé nemají dostatek informací, aby zjistili, co stálo ze pádem letadla.

Ihned po katastrofě se egyptská vláda a mnozí experti a média přikláněli k tomu, že se jednalo o atentát. Měli přitom na paměti, že loni v říjnu se radikální organizace Islámský stát přihlásila k bombovému útoku na letoun, v jehož troskách po odletu z Egypta zahynulo 224 převážně ruských turistů.

Nyní převažuje teze, že v případě letadla společnosti EgyptAir šlo možná o technickou závadu.

 

 Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka