Na letiště u Českých Budějovic poprvé přijel osobní vlak

07.06.2016

Na letiště v Plané u Českých Budějovic dnes poprvé dorazil osobní vlak. V budoucnosti by se železnice měla stát komunikací, která propojí letiště a nádraží jihočeské metropole v intenzivní míře. Vlak z Českých Budějovic do Plané urazí 13 kilometrů dlouhou trať a už v létě by jej mohli využít někteří čeští sportovci po návratu z olympijských her v Riu de Janeiro. Novinářům to dnes řekli zástupci Českých drah.

V době konání olympiády vyroste v Lipně nad Vltavou park Rio Lipno. V něm budou moci lidé sledovat přenosy z největší sportovní akce roku a také si různé disciplíny sami vyzkoušet. "Dnešní jízdu vlakem na letiště bereme jako zkoušku, že tuto dopravu lze zajistit. Pokud někdo z českých sportovců na olympiádě získá medaili, tak by se mohl objevit na Lipně. A pokud by přiletěl na letiště v Plané u Českých Budějovic, bude připravena doprava vlakem na českobudějovické nádraží a dále k lipenskému jezeru," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

 

 

V budoucnosti by se pak železniční trasa měla stát jednou z dalších možností, jak dopravit turisty z letiště do Českých Budějovic. V současnosti trať využívají nákladní vlaky. "Momentálně potrvá jízda 30 až 35 minut. V případě, že by se změnila v pravidelný provoz, mohli bychom upravit maximální rychlost až do 90 kilometrů za hodinu a jízdní doba by se zkrátila do 20 minut," uvedl ředitel českobudějovického regionálního obchodního centra Českých drah Jiří Kafka.

Letiště v Plané v minulosti patřilo armádě. Momentálně jej vlastní Jihočeský kraj a českobudějovický magistrát. Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se oba subjekty dohodly v roce 2006. Rekonstrukce komplexu začala v roce 2009. V areálu je na 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. V roce 2011 Evropská komise zamítla dříve schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého.

Původní termín ukončení rekonstrukce komplexu byl v roce 2017. Ten se ale určitě bude měnit, protože druhá fáze obnovy letiště začne až za několik měsíců. Cílem projektu je, aby v Plané mohla přistávat letadla na mezinárodních linkách nebo charterové lety směřující do zahraničních destinací.

 

Zdroj: ČTK, Foto: Wiki

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka