Lufthansa uzavřela dohodu s odborovým svazem palubního personálu

07.07.2016

Německé aerolinky Lufthansa uzavřely novou mzdovou dohodu s hlavním odborovým svazem palubního personálu. Dohoda uzavírá spory, které loni způsobily nejdelší stávku v historii společnosti.

Dohoda pro 19.000 zaměstnanců je platná tři a půl roku. Umožní aerolinkám snížit náklady na zaměstnance a pokročit se svými plány pro nízkonákladovou divizi Eurowings.

Lufthansa se snaží snížit náklady, aby byla schopná lépe konkurovat nízkonákladovým společnostem a aerolinkám z Blízkého východu. Její plány na změny v důchodovém systému a rozšíření nízkonákladových operací však narazily na odpor u dvou hlavních odborových svazů a způsobily několik stávek a zhoršení vztahů mezi vedením a odbory.

Novou dohodu vyjednal zprostředkovatel. Zahrnuje růst mezd od ledna 2016 do června 2019 o zhruba 5,5 procenta a mimořádnou platbu ve výši 3000 eur (přes 81.000 Kč), která již byla vyplacena. Lufthansa se zavázala, že pět let nebude propouštět. Součástí dohody jsou i změny v systému penzijního pojištění, díky kterým Lufthansa podle zdrojů ušetří zhruba 70 milionů eur ročně.

Dohoda rovněž zahrnuje flexibilní kontrakty, které umožní lépe pokrýt sezonní poptávku. Díky dohodě se sníží personální náklady u zaměstnanců palubního personálu ve srovnání s předchozími odhady o deset procent, řekla novinářům členka představenstva Lufthansy odpovědná za oblast lidských zdrojů Bettina Volkensová.

Aerolinky nyní ještě čeká jednání s odborovým svazem pilotů. Vedení aerolinek je optimistické a věří, že se mu podaří s piloty dohodnout, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka