Pilot rekordman má na svém kontě téměř 116.000 vzletů

11.07.2016

Jihlava 11. července (ČTK) - Dvaasedmdesátiletý pilot Zdeněk Duffek se dnes stal českým rekordmanem v počtu vzletů na nejrůznějších typech letadel. Od roku 1960 do 29. června letošního roku absolvoval na různých typech motorových, bezmotorových a ultralehkých letadel 115.877 vzletů. Během své kariéry nalétal 13.358 hodin a 59 minut. Jeho výkon byl zapsán do České knihy rekordů. Ocenění si dnes Duffek převzal na letišti v Jihlavě - Henčově, kam si pro něj přiletěl ze Staňkova na Plzeňsku.

"Duffkův první pilotní deník se stane novým exponátem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit," uvedl Josef Vaněk z agentury Dobrý den, která spravuje české rekordy.

"Let byl vynikající, tuhle trasu jsem prolétával nesčíslněkrát při letech ze Staňkova do Bratislavy. Tohle je přesně v ose, takže jsem letěl víceméně zpaměti," řekl Duffek novinářům krátce po přistání. Na cestě minul Zelenou Horu u Nepomuku a zámek v Blatné, od Písku přes Tábor a Pelhřimov ho vedla silnice. "Je to navigačně velmi jednoduché," poznamenal pilot.

S létáním začal nynější letecký rekordman v 15 letech. "Byl jsem nejdřív modelář, pak plachtař a poté jsem přešel na motorové létání. Létal jsem 35 let s práškovacím letadlem, proto mám tolik startů," řekl Duffek. Až na okamžik, kdy se mu ve vzduchu roztrhl motor a musel s letadlem doplachtit a nouzově přistát, se prý za celou svou leteckou kariéru nedostal do větších potíží. I v důchodu působí jako letecký instruktor.

Zápis do České knihy rekordů věnovali Duffkovi jako dárek k 72. narozeninám, které oslavil minulý týden, jeho kolegové ze staňkovského aeroklubu. "Kdykoli mu zavolám, že je potřeba například vytáhnout větroň, přijede a letí. V jeho letech je to neuvěřitelná vitalita, přejeme mu, aby létal ještě aspoň 20 let," řekl vedoucí letového provozu na letišti ve Staňkově Dušan Špirk.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka