Ruský dobrodruh chce překonat rekord amerického letce Fossetta

13.07.2016

Ruský dobrodruh Fjodor Koňuchov se dnes vydal na cestu kolem světa balónem, se kterým nyní směřuje na východ přes australské vnitrozemí. Jeho snahou je překonat dosavadní rekord Američana Steva Fossetta v samostatném nepřetržitém letu. O události dnes informovala agentura AP.

Ruský 65letý občan Koňuchov vypustil svůj balon za rozbřesku u Northamu v australském státě Západní Austrálie. Jde o stejné místo, odkud v roce 2002 americký pilot Steve Fossett zahájil svůj oblet planety v horkovzdušném balónu. Právě Fossettova výprava byla dosud jedinou úspěšnou akcí tohoto typu.

Koňuchov je zkušený vzduchoplavec, námořník a horolezec. Jeho cílem je urazit 33.000 kilometrů dlouhou cestu za méně než 13 dní, což je doba, kterou to trvalo rekordmanovi Fossettovi, jenž později zemřel při letecké havárii v roce 2007.

Koňuchovův syn Oskar řekl, že jeho otec čekal šest týdnů, než nastanou nejpříznivější podmínky pro vzlétnutí. "Doufáme, že zvládne překonat Austrálii za dva dny," sdělil Oskar médiím.

Australský podnikatel a dobrodruh Dick Smith zná podle svých slov Koňuchova 26 let a považuje jej za nejpravděpodobnějšího adepta na překonání Fossettova rekordu. "Seděl jsem s ním minulou noc a jeho balón je úžasně propracovaný stroj. Koňuchov je také připraven podstoupit poměrně velké riziko," vylíčil Smith reportérům v Northamu.

Koňuchov se chce ubírat východním směrem přes Austrálii, Nový Zéland, Chile, Argentinu a Jihoafrickou republiku a poté zpět do Austrálie.

Balón Fjodora Koňuchova je 56 metrů vysoký a váží 1,8 tuny. Jako svůj pohon využívá helium a horký vzduch.

Město Northam leží poblíž západního pobřeží Austrálie, asi 100 kilometrů od Perthu, metropole spolkového státu Západní Austrálie.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka