Válečný veterán Boček se znovu proletí ve stíhačce Spitfire

20.07.2016

Válečný veterán Emil Boček, jeden z posledních žijících československých letců bojujících za druhé světové války v RAF, se znovu proletí v legendární stíhačce Spitfire. Přání ji znovu řídit vyslovil třiadevadesátiletý veterán před rokem. Vzlétnout opět ve stroji, který pomohl spojencům vybojovat vzdušnou nadvládu nad Němci, mu umožní armáda a Česká mincovna, která let v dvoumístné stíhačce v Anglii zaplatí.

Let se uskuteční ve čtvrtek na letišti Biggin Hill v Londýně. Veterána do Anglie odveze armádní speciál. "V historickém hangáru si připomene časy druhé světové války, absolvuje řádnou předletovou přípravu a ve dvoumístném Spitfiru naroluje na dráhu a vzlétne," sdělil ČTK mediální zástupce České mincovny Martin Ježek.

U letu bude osobně přítomen i končící velitel vzdušných sil české armády Libor Štefánik a kardinál Dominik Duka, který bude na letišti Biggin Hill ve vojenské kapli sv. Jiří sloužit mši, při které věnuje členům londýnského klubu RAF kopii Pražského Jezulátka.

Podle webových stránek pražského arcibiskupství se Duka, jehož otec za války v RAF působil, akce zúčastní o své dovolené. Mši odslouží "za padlé hrdiny v letecké bitvě o Británii". Společně s Bočkem a další částí české delegace se zúčastní také piety u londýnského památníku letecké bitvy o Británii.

Boček odešel bojovat z nacisty obsazeného Československa již v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na Spitfirech účastnil vzdušných bojů. Za své zásluhy byl v roce 2010 vyznamenán Řádem Bílého lva.

Česká mincovna každoročně vydává pamětní mince, kterými československé piloty připomíná. Letos v září budou na zlatých a stříbrných mincích vyraženy čtyři letouny, které Čechoslováci za druhé světové války pilotovali. "Znovu připomeneme příběhy hrdinů, kteří se postavili hrozbě nacismu a zvítězili. Muži, jako Emil Boček, jsou pro nás žijícími legendami. Proto jsme se rozhodli v rámci našich aktivit splnit jeho přání a umožnit mu společně s dalšími partnery opět vzlétnout," uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka