Před 40 lety padl rychlostní rekord mezi pilotovanými letadly

27.07.2016

Washington/Praha 27. července (ČTK) - Americký špionážní letoun Lockheed SR-71, známý také jako Blackbird, poprvé vzlétl v roce 1964 a jeho hlavním posláním bylo fotografovat území jiných zemí, hlavně Sovětského svazu, a předávat informace americkému velení. Vyřazen byl až v 90. letech v důsledku škrtů v americkém vojenském rozpočtu. Letoun je také držitelem mnoha rekordů. Před 40 lety, 28. července 1976, dosáhl v Kalifornii rekord v rychlosti mezi pilotovanými letadly s atmosférickým motorem.

Dvoumístná černý letoun dodnes drží titul nejrychlejšího letadla na světě. Rychleji se v atmosféře pohybovaly pouze stroje poháněné raketovými motory. Kromě rekordu v absolutní rychlosti, jehož hodnota je 3529,6 kilometru za hodinu, a dalších rychlostních rekordů Blackbird vytvořil i výškový rekord, když vystoupal do téměř 26 kilometrů.

Celkem bylo vyrobeno 32 kusů tohoto letounu, který nebyl nikdy sestřelen. V 90. letech letadla využíval i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka