Polsko jedná o prodeji podílu v aerolinkách LOT investorům z Číny

03.08.2016

Varšava 3. srpna (ČTK) - Polsko jedná s potenciálními investory z Číny o prodeji podílu ve státní letecké společnosti LOT. Uvedl to dnes polský vicepremiér a ministr rozvoje Mateusz Morawiecki. LOT patří mezi nejstarší aerolinky na světě. V posledních letech se však potýká s problémy kvůli ostré konkurenci ze strany nízkonákladových přepravců a větších rivalů. V roce 2012 byla firma LOT zachráněna před bankrotem díky státní pomoci přesahující půl miliardy zlotých (více než tři miliardy Kč).

"LOT je národní přepravce, kterého se snažíme zachránit bez ohledu na náklady. Je hluboce zadlužený," řekl Morawiecki polské tiskové agentuře PAP. Dodal, že Polsko by se bez národního leteckého přepravce stalo okrajovější zemí.

"Předchozí vláda již firmě LOT poskytla veřejnou podporu. My nemůžeme poskytnout další a hledáme investora," uvedl vicepremiér. Polský tisk dnes informoval, že o 49procentní podíl v LOT má zájem čínská letecká společnost Air China, jejíž delegace by prý v příštích dnech měla dorazit do Varšavy. Mluvčí LOT nicméně uvedl, že neví o žádných plánech na kapitálové propojení s Air China.

Polská euroskeptická vláda se od loňského nástupu k moci snaží o navázání užších vztahů s Čínou. Během červnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Varšavě obě země slíbily prohloubení vzájemné spolupráce, napsala agentura Reuters.

V loňském roce koupila čínská investiční společnost CEFC podíl v českém leteckém dopravci Travel Service, který je spolumajitelem Českých aerolinií.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka