Rusko přestalo používat íránskou základnu pro údery v Sýrii

22.08.2016

Teherán/Moskva/Rabat 22. srpna (ČTK) - Rusko přestalo používat íránskou vojenskou základnu pro své údery v Sýrii, uvedla íránská diplomacie. Stalo se tak necelý týden poté, co Moskva oznámila, že ruské letouny mají pro své akce k dispozici základnu u íránského Hamadánu. Rusko dnes oznámilo, že další případné užívání základny bude záležet na vývoji situace v Sýrii.

Rusko kvůli startům strategických bombardérů z Hamadánu čelilo kritice a obvinění, že porušilo loňskou rezoluci Rady bezpečnosti OSN přijatou po uzavření dohody o íránském jaderném programu.

"Rusko nemá v Íránu základnu a není zde přítomno. Provedli tuto operaci, která nyní skončila," citovala íránská média mluvčího ministerstva zahraničí. Íránskou základnu na severozápadě země využily ruské strategické bombardéry Tupolev Tu-22M3 a stíhačky Su-34 poprvé minulý týden v úterý. Stroje útočily v provinciích v severní a východní Sýrii.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dnes v Moskvě řekl, že všechny ruské bombardéry splnily v Sýrii úkol a vrátily se na ruské základny. "Základnu (v Íránu) budou v budoucnu využívat v souladu s rusko-íránskými dohodami a v závislosti na vývoji situace v Sýrii," řekl mluvčí novinářům. Ruská letadla podle něj startovala z Hamadánu třikrát.

Použití základny vyvolalo protesty mezi některými íránskými poslanci, podle kterých došlo k porušení ústavy země. Íránský ministr obrany Hosejn Dehkán to odmítl, nicméně zároveň kritizoval Moskvu za to, že informaci o použití základny zveřejnila. Označil to za "zradu důvěry". Podle Dehkána šlo jen o dočasnou operaci, která navíc byla omezena pouze na dotankování.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes v marockém Rabatu řekl, že USA a Rusko budou pokračovat v jednání o spolupráci při řešení syrské krize. Prohlásil, že diskuse bude "tím či oním způsobem" ukončena. Jeho setkání s ruským kolegou Sergejem Lavrovem je podle něj v blízké době pravděpodobné.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka