Odbory palubního personálu schválily mzdovou dohodu s Lufthansou

30.11.-0001

Frankfurt nad Mohanem 24. srpna (ČTK) - Členové německého odborového svazu palubního personálu dnes převážnou většinou schválili dohodu o mzdách a penzích s německou leteckou společnosti Lufthansa. Definitivně se tím uzavřel nejdelší mzdový spor v historii firmy. Lufthansa však ještě může mít problémy se svými piloty.

Svaz UFO uvedl, že pro dohodu, kterou jeho předáci uzavřeli s vedením přepravce na počátku července, hlasovalo 87 procent členů. Svaz loni v listopadu uskutečnil na podporu svých požadavků rekordně dlouhou týdenní stávku letušek a stevardů.

"Uzavírá se tím kapitola, která zahrnovala nejdelší stávku a nejdelší mzdová jednání o největší mzdové dohodě v naší společné historii," citovala svaz UFO agentura Reuters. Dohoda je podle svazu "historickým výsledkem".

Dohoda pro 19.000 zaměstnanců je platná tři a půl roku. Zahrnuje růst mezd o zhruba 5,5 procenta a mimořádnou platbu ve výši 3000 eur (přes 81.000 Kč). Součástí smlouvy jsou i změny v systému penzijního pojištění, díky nimž by měla Lufthansa podle odhadů ušetřit zhruba 70 milionů eur ročně. Dohoda umožní aerolinkám snížit náklady na zaměstnance a pokročit se svými plány pro nízkonákladovou divizi Eurowings.

Lufthansa se snaží snížit náklady, aby byla schopná lépe konkurovat nízkonákladovým společnostem a aerolinkám z Blízkého východu. Její plány na změny v důchodovém systému a rozšíření nízkonákladových operací však narazily na odpor u dvou hlavních odborových svazů a způsobily stávky a zhoršení vztahů mezi vedením a odbory.

Dohodou se zaměstnanci palubního personálu Lufthansa získá dostatečný prostor pro jednání s odbory pilotů, které své mzdové požadavky loni rovněž podepřely sérií stávek. Jednání však byla tento měsíc přerušena a obě strany nyní revidují své pozice.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka