Před 10 lety se první cestující proletěli obřím Aibusem A380

03.09.2016

Toulouse/Praha 3. září (ČTK) - Trhu velkokapacitních letadel dlouhá léta dominoval Boeing 747, přezdívaný Jumbo Jet. Legendárnímu americkému stroji začal konkurovat až ještě mohutnější Airbus A380, který se stal největším osobním dopravním letadlem světa. Letoun, jehož výrobcem je evropské konsorcium EADS a který může najednou unést přes 800 pasažérů, poprvé vzlétl s cestujícími před deseti lety, 3. září 2006.

Airbus A380, kterých bylo doposud vyrobeno přes 190 kusů, nevznikal vůbec lehce. První studie vysokokapacitního letounu evropského konsorcia spadají již do začátku 90. let. Konstrukční práce na stroji, značeném zpočátku A3XX, začaly v červnu 1994. Oficiálně byl projekt pod označením A380 představen koncem roku 2000 a v lednu 2005 se letoun předvedl veřejnosti.

Po prvním letu v dubnu 2005, který v přímém přenosu sledovaly miliony lidí po celém světě, a prvním letu s cestujícími v září 2006 se do služby kvůli problémům s elektroinstalací poprvé dostal až v říjnu 2007. Prvním majitelem nového Airbusu A380 se staly Singapore Airlines.

Výroba Airbusu A380 je logistický oříšek, jednotlivé díly se totiž vyrábějí v Německu, Velké Británii, Španělsku a Francii, kde se v Toulouse také stroj kompletuje.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka