Do cvičení Ample Strike se oproti plánům nezapojí Kanaďané

03.09.2016

Praha 3. září (ČTK) - Mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2016 se oproti plánům nezúčastní kanadští vojáci. Do Česka na cvičení také nepřiletěl jeden polský bombardér Su-22. Z 24 avizovaných zahraničních letounů se tak do akce nakonec zapojí 23 letounů a vrtulníků. ČTK to dnes sdělil mluvčí cvičení Tomáš Maruščák. Všechny stroje podle něj během pátku a soboty do Česka doletěly bez komplikací. V neděli již nad Českem proletí americké bombardéry B-1 a B-52.

Jedno z největších vojenských cvičení, která se na českém území konají, ja naplánováno od 30. srpna do 20. září. Zaměřeno je na výcvik leteckých návodčích, tedy specialistů, kteří jsou takzvanýma očima letců. Navádí piloty často daleko z týlu nepřítele k přesnému zničení cíle.

Do neděle mají vojáci v plánu přesun lidí i materiálu do místa cvičení. Na Libavé tak již je i pětice amerických vrtulníků AH-64 Apache a v Boleticích tři české bojové vrtulníky Mi-24/35. V neděli jsou v plánu seznamovací lety, do kterých se zapojí i americké vrtulníky Apache a bombardéry B-1 a B-52 nebo polské bombardéry Su-22. Ty chtělo původně polské velení do Česka poslat čtyři, nakonec to bude o jeden méně. "Musíme si uvědomit, že záleží vždy na aktuálních možnostech zahraničních účastníků, jakými silami a prostředky se nakonec do mezinárodních cvičení zapojí," uvedl ke změnám řídící cvičení Zdeněk Bauer. Změny podle něj rozsah scénářů neovlivní. Do Česka také nedorazil tým leteckých návodčích z Kanady, cvičení se tak zúčastní 292 zahraničních vojáků.

I přes neúčast kanadských návodčích podle armády počet cvičících týmů neklesne. Prostor pro výcvik kanadských návodčích převzala Litva, která své vojáky rozdělí na dva týmy.

V příštích dvou týdnech bude na území České republiky cvičit celkem 16 zahraničních armád aliančních a partnerských zemí. Ample Strike 2016 je určen ke sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemích jednotek. "Právě efektivní spolupráce vzdušných a pozemních sil je jednou z odpovědí na současné ozbrojené konflikty," poznamenal velitel Vzdušných sil Armády České republiky Jaromír Šebesta.

Do cvičení se zapojí 23 kusů zahraniční letecké techniky a deset letounů a vrtulníků české armády. Kromě necelých 300 zahraničních vojáků v něm bude cvičit asi 1000 českých vojáků a 180 příslušníků aktivní zálohy, kteří budou mít na starosti ostrahu náměšťského letiště.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka