Nad Českem dnes proletěly těžké americké bombardéry B-1 a B-52

04.09.2016

Praha 4. září (ČTK) - Nad Českou republikou dnes proletěly těžké americké bombardéry B-1 a B-52, v českém vzdušném prostoru strávily asi půlhodinu. Společně s piloty dalších letounů a vrtulníků se připravovaly na mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2016, jehož hlavní část začne v pondělí. Hlavním úkolem výcviku je trénovat spolupráci mezi letci a předsunutými leteckými návodčími, kteří piloty v hloubi nepřátelského území navádějí na cíl. ČTK to dnes řekl mluvčí cvičení Tomáš Maruščák.

B-1

Takzvané seznamovací lety si kvůli vyšší bezpečnosti letů vyžádaly spojenecké armády, které se Ample Strike účastní. Vojáci se díky nim mohou ze vzduchu seznámit s výcvikovým prostorem a vyznačit si na mapách orientační body. Zúčastnili se jich piloti polských Su-22, litevské L-39, amerických vrtulníků AH-64 Apache, ale i bombardérů B-1 a B-52.

B-1

"Dnes realizoval seznamovací let nad územím České republiky nadzvukový strategický bombardér B-1 a proudový bombardér dlouhého doletu B-52. V Čechách naši piloti strávili necelou půlhodinu, pro naši potřebu seznámení se s terénem to bylo dostačující," řekl zkušený americký pilot-instruktor bombardéru B-1 a styčný důstojní Amerických vzdušných sil v České republice, jehož jméno z bezpečnostních důvodů armáda neuvedla.

B-52

Bombardéry B-1 a B-52 budou z výšky kolem sedmi kilometrů podporovat výcvik předsunutých leteckých návodčích v obou týdnech hlavní fáze cvičení. Působit budou hlavně nad výcvikovými prostory Boletice a Libavá. "Let z anglické základny Faiford trvá přibližně hodinu a půl, během cvičení však budeme ve prospěch návodčích působit nad českým územím až dvě hodiny. V rámci cvičení můžeme využít i tankovací letouny KC-135," uvedl americký pilot-instruktor.

Prvotním úkolem předsunutého návodčího je podle Maruščáka dostat se nepozorovaně za nepřátelskou linii. Hluboko v týlu nepřítele pak identifikuje cíl. Následně předá přesné informace, souřadnice nebo případné manévry pozemní jednotky pilotovi, který proti cíli použije vhodnou leteckou munici. Původně předsunutí návodčí působili ve prospěch dělostřeleckých jednotek, v dnešní době ozbrojených konfliktů však spolupracují s osádkami různých druhů letectva.

V neděli také na náměšťskou 22. základnu vrtulníkového letectva přijede první část aktivních záložníků. "Poprvé od zavedení plně profesionální armády se do mezinárodního cvičení u vzdušných sil zapojí také příslušníci aktivní zálohy. Během dvou týdnů se bude 380 záložníků pěších rot podílet na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť jako objektu důležitého pro obranu státu," řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Slavnostní nástup první jednotky příslušníků aktivních záloh je naplánován na dnešní podvečer.

Hlavní část mezinárodního cvičení Ample Strike bude až do 16. září, následovat budou odlety zahraničních účastníků a přesuny vojáků a techniky. "Na cvičení se podílejí téměř všechny složky armády, je příspěvkem České republiky do spektra výcvikových i odborných aktivit Severoatlantické aliance," dodal Bečvář.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Pixabay - WikiImages, Pixabay - skeeze

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka