Letecká doprava v Česku stojí průměrně 283 Kč za 100 kilometrů

08.09.2016

Letecká doprava v Česku stojí průměrně 283 korun za 100 kilometrů. Nejlevnější leteckou destinací je Indie a nejdražší Spojené arabské emiráty. Vyplývá to z analýzy celosvětového vyhledavače letenek a leteckých spojení Kiwi.com z Brna. Ta udělala analýzu pro 75 zemí světa a zahrnula do ní více než milion vnitrostátních i mezinárodních letů, uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Oliver Dlouhý.

Kiwi.com, která byl dříve známá pod názvem SkyPicker, se snaží lidem vyhledávat nejvýhodnější letecké spojení po celém světě jak z nízkonákladových linek, tak ze spojů od klasických aerolinek. Na rozdíl od většiny vyhledávačů kombinuje i lety nespolupracujících společností.

"Protože si zakládáme na nabídce nejlepších cen letenek, udělali jsme průzkum s cílem pomoci cestujícím najít nejvýhodnější lety. Index cen letecké dopravy je příručka, která ukazuje náklady na leteckou dopravu po celém světě. Veřejnost sice nemůže vidět, jak a kdy se cena letenek mění, ale aspoň si může zkontrolovat, které země jim umožní vytěžit maximum z jejich rozpočtu," uvedl Dlouhý.

Česko je v žebříčku jako 25. nejlevnější země za Tuniskem a Novým Zélandem a před Itálií a Rumunskem. Nejlevnější vyšla ze srovnání doprava v Indii, kde lze 100 kilometrů uletět průměrně za 79 korun. Pod stovku se létá ještě v Malajsii. Z evropských zemí je v nejlevnější desítce Rusko, Portugalsko a Švédsko. Naopak bezkonkurenčně nejdražší jsou lety ve Spojených arabských emirátech, kde se za 100 kilometrů platí průměrně 2564 korun. Průměr však vychází z extrémně drahé vnitrostátní dopravy, mezinárodní linky zde mají ceny letenek za 237 korun. Druhou nejdražší zemí je Finsko a v desítce je například ještě Japonsko, Rakousko či Švýcarsko.

Výpočet průměrné ceny vnitrostátní přepravy spočíval v kalkulaci průměrných cen letů z hlavního do pěti dalších měst v rámci jedné země. Průměrná cena mezinárodní přepravy se počítala z údajů o cenách letů ze všech mezinárodních letišť v zemi do pěti největších leteckých uzlů. Všechny lety byly platné ke stejnému, případně nejbližšímu možnému datu odletu. Podrobné výsledky analýzy lze nalézt na webových stránkách kiwi.com.

Ceny v autobusové a železniční dopravě se v Česku pohybují obvykle nad 100 korun na 100 kilometrů, pokud se vychází ze základních ceníků jízdného.

Zdroj: ČTK

Fotografie: Pixabay

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka