Z čáslavské základny dnes odletělo pět gripenů na islandskou misi

29.09.2016

Čáslav (Kutnohorsko) 29. září (ČTK) - Z čáslavské základny dnes odletělo pět českých stíhacích letounů JAS-39 Gripen na Island. Při své třetí misi NATO v tomto prostoru budou opět chránit vzdušný prostor ostrovního státu. Letadla budou poprvé vyzbrojena novým typem raket. První tři gripeny vzlétly kolem 11:30, zbývající dva krátce před polednem. Cesta s mezipřistáním trvala přibližně šest hodin. ČTK to řekl Tomáš Maruščák, tiskový a informační důstojník 21. základny taktického letectva v Čáslavi.

Letouny měl původně doprovázet tanker U.S. Air Force a plánovalo se tankování paliva za letu. Nakonec ale bude let gripenů s mezipřistáním.

"V místech určených k tankování za letu není vhodné počasí, předpokládá se tam silná turbulence, které neumožňuje bezpečné provedení procedury. Po domluvě s kapitánem amerického tankeru se velitel přeletu rozhodl pro záložní variantu - spolupráci s tankerem zrušit a přelet realizovat s mezipřistáním na letišti Lossiemouth ve Skotsku," uvedl zástupce velitele 211. taktické letky major Milan Nykodym.

Na základnu v Keflavíku už většina týmu odletěla v neděli, taktéž z čáslavské základny. "Poslední z pětice gripenů dosedl v pořádku v Keflavíku v 18:11," doplnil Maruščák. Mise se účastní především vojáci, kteří na těch předchozích na Islandu nebyli. Kromě raket pro ničení vzdušných cílů krátkého dosahu budou mít gripeny i rakety středního dosahu.

o rozšíření vybavení o rakety středního dosahu bylo podle velitele úkolového uskupení podplukovníka Jaroslava Tomani rozhodnuto kvůli získání dalších zkušeností a poznatků. "Kdykoliv v krátkém časovém horizontu bychom měli být připraveni k plnění úkolů s tímto druhem výzbroje v zahraničí," uvedl Tomaňa.

Letouny po přistání projdou nezbytnými kontrolami a předepsanými pracemi tak, aby byly připraveny na první certifikační lety, které se uskuteční začátkem příštího týdne pod dohledem komise z nadřízeného stupně velení Společného mnohonárodnostního operačního střediska vzdušných sil NATO.

Vzdušný prostor ostrova budou stíhači chránit do 10. listopadu, do akce na Islandu budou nasazené čtyři stroje, pátý gripen je záložní. Dohromady se do mise z ČR zapojí 66 vojáků.

"Již potřetí během posledních tří let jsme dokázali připravit letouny, techniku a personál tak, abychom mohli během následujících týdnů zabezpečovat dva hotovostní systémy současně," dodal velitel čáslavské základny plukovník Petr Tománek. Letouny gripen Vzdušných sil Armády ČR tak budou opětovně působit v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO jak z mateřské základny, tak ze 3000 km vzdáleného islandského letiště Keflavík.

Celkově jde o páté nasazení letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušných prostorů členských států NATO. Na Islandu, který nemá vlastní armádu, působily také loni a předloni. V letech 2009 a 2012 chránily gripeny vzdušný prostor pobaltských států.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka