Letecká základna v Náměšti n. O. má získat 12 nových vrtulníků

03.10.2016

Letecká základna v Náměšti nad Oslavou se připravuje na přijetí 12 nových víceúčelových vrtulníků. Novinářům to řekl velitel základny Petr Čepelka při oslavách 60. výročí vzniku pluku. Na základně působí zhruba 1000 vojáků z povolání a stovka civilních zaměstnanců.

"Několikrát bylo deklarováno, že jsme perspektivní vojenskou vrtulníkovou základnou," uvedl velitel. Na základně nyní slouží úderné vrtulníky Mi-24/35 a víceúčelové vrtulníky Mi-171Š. Přidělení 12 nových strojů bylo podle Čepelky potvrzeno nejvyššími představiteli státu.

Dvanáct víceúčelových vrtulníků, které chce ministerstvo obrany nakoupit, nahradí dosluhující ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Předpokládá se, že cena by se měla pohybovat zhruba mezi deseti a 15 miliardami korun. Vedle samotných strojů by měla zahrnovat třeba i výcvik nebo dlouhodobý servis.

Zakázku na vrtulníky chce ministerstvo obrany zadat na základě mezivládní dohody. Mezi uchazeči jsou americké firmy Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzský Airbus Helicopter, italsko-britský koncern AgustaWestland, korejská Korean Airspace Industries a německá divize koncernu Airbus. Smlouva s vítězem tendru by měla být uzavřena podle dřívějších informací v létě nebo na podzim 2017 a první stroje by mohli vojáci podle předpokladu dostat v druhé polovině roku 2019.

Výročí náměšťské základny, které připadne na sobotu, si dnes zdejší vojáci připomněli slavnostním nástupem na Masarykově náměstí. V úvodu nad jejich hlavami proletěly tři náměšťské vrtulníky a tři proudové letouny z Čáslavi. Rozdány pak mimo jiné byly medalie za službu v zahraničí. V závěru vojenský kaplan Petr Němec vyjmenoval 12 vojáků z náměšťské základny, kteří v průběhu let zemřeli ve službě.

Letecké útvary posádky Náměšť nad Oslavou byly založeny 1. října 1956. Byl to 20. stíhací letecký pluk a jeho zabezpečovací útvary. Nejprve působil na letišti v Čáslavi. Na nově vybudované letiště u Náměště nad Oslavou se přesunul 14. ledna 1960, kdy tam začaly působit ruské letouny MiG-15. O pět let později byla základna přezbrojena na letouny Su-7. Se vznikem vojenského letiště stát zároveň pro Náměšť uvolnil 28 milionů korun na stavbu 230 bytů. Moravské městečko se pak během deseti let rozrostlo z 3000 na 5000 obyvatel.

V průběhu let prošel pluk řadou změn a reorganizací. V roce 2003 hrozil základně konec, postavili se ale proti tomu zástupci regionu. Na konci roku 2003 tak na náměšťském letišti vznikla současná 22. základna letectva. O pět let později byl na základně zaveden smíšený provoz proudových letounů a vrtulníků. V roce 2013 se do Náměště natrvalo přesunuly vrtulníky z Přerova a provoz proudových letounů byl v Náměšti ukončen. Letouny L-39 převzalo letiště v Čáslavi. Od prosince 2013 náměšťská základna funguje jako 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka