České gripeny začaly hlídat islandské nebe

06.10.2016

České gripeny včera odpoledne začaly hlídat islandské nebe. Během úterý a středy jednotka získala potřebnou certifikaci, která potvrdila její schopnost ostrého nasazení. ČTK to v tiskové zprávě sdělil Marek Maxim Švancara z českého kontingentu.

Pětice českých stíhacích letounů JAS-39 Gripen odletěla na Island minulý čtvrtek. Nad ostrovním státem působí již potřetí, tentokrát vyzbrojena novým typem raket. První dny se piloti a technici chystali na certifikaci. "Tato certifikace je nutná k zaujetí ostré hotovosti, kterou budou držet české letouny JAS-39 Gripen při ochraně vzdušného prostoru členského státu NATO," uvedl Švancara.

Inspektoři se při samotné kontrole zaměřili především na dodržení časových norem při vyhlášení takzvané hotovosti a zachování správných postupů. "Kontrola připravenosti vrcholí cvičným vzletem dvou letounů JAS-39 Gripen," popsal velitel mise Jaroslav Tomaňa. Další český letoun při tom simuluje nepřítele. Podle jeho zástupce Tomáše Merty musí piloti počítat s odlišnými povětrnostní podmínky. Nad moře proto musí létat se speciální výstrojí, ke které kromě výškového vybavení patří i neopren.

"Velmi oceňuji úsilí všech příslušníků jednotky, které tomuto okamžiku předcházelo, ať již během předchozí přípravy v ČR či v posledních dnech přímo na Islandu," poznamenal k získání certifikace náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka