Zkušební dráha automobilky Iveco na vysokomýtském letišti nebude

13.10.2016

Zkušební dráha pro výrobce autobusů Iveco Czech Republic na okraji vysokomýtského letiště nevznikne. Podle Úřadu pro civilní letectví musí zůstat zachováno ochranné pásmo letiště. To zasahuje až ke státní silnici I/35 mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí a zahrnuje i celý prostor zamýšlené dráhy, řekl ČTK starosta František Jiraský (Nestraníci). Jiný vhodný prostor město nemá.

"Zachovat stávající režim letiště, tedy vnitrostátní veřejné a mezinárodní neveřejné, se neslučuje s provozem zkušební dráhy. Realizace zkušební dráhy by byla možná jen v tom případě, že by letiště bylo prohlášeno za neveřejné," uvedl Jiraský. S takovým krokem ale nesouhlasí radnice, místní aeroklub ani Úřad pro civilní letectví.

Iveco si nechalo na vybudování plánované zkušební dráhy zpracovat studii. Aby mohla být na kraji letiště umístěna, bylo by nutné změnit v tomto místě územní plán. Projednávání změn však narazilo na nesouhlas aeroklubu, který má letiště od města na 100 let pronajato, i Úřadu pro civilní letectví.

Jiné vhodné pozemky, kde by Iveco mohlo své autobusy zkoušet, město nemá. "Ani v katastru města se takový pozemek, kde by bylo možné postavit 1,6 kilometru dlouhou dráhu, která by byla skoro na absolutní rovině, nenachází," uvedl Jiraský.

Největší tuzemský výrobce autobusů neustále investuje do průmyslových zařízení a rozšiřuje výrobní závod, čímž navyšuje kapacitu výroby. Projekt rozšiřování výroby není přímo podmíněn existencí zkušební dráhy.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka