Vírník, se kterým pilot přistál u Kongresu USA, čeká sešrotování

25.10.2016

Vírník, což je stroj podobný vrtulníku, se kterým Američan Douglas Hughes loni přistál před sídlem Kongresu USA, čeká sešrotování. Rotorové letadlo úřady po Hughesově činu zabavily, prodat ho však nechtějí, neboť takový krok považují za nepatřičný, napsala agentura AP. Hughese, kterému hrozilo až deset let za mřížemi, poslal v dubnu soud na čtyři měsíce do vězení.

"Prodej (vírníku) by nebyl vhodný, když uvážíme jeho roli v loňském nezodpovědném a protiprávním činu," uvedla police. Stroj tak čeká v nadcházejících týdnech sešrotování.

Pilot díky nízkému letu unikl radarům a s vírníkem přistál v samém srdci Washingtonu, nad kterým jsou přelety přísně zakázány a které je vybaveno protivzdušnou ochranou. Hughes, který je z Floridy, vysvětlil, že chtěl touto akcí chtěl zviditelnit kampaň proti stávajícímu politicko-finančnímu systému.

Vírník je stejně jako vrtulník vybaven rotorem, létá ale na jiném principu. O pohyb se stará tlačná či tažná vrtule, rotor pak roztáčejí aerodynamické síly. Na rozdíl od vrtulníku nestartuje vírník kolmo a také se nedokáže ve vzduchu během letu zastavit na místě.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka