Před 45 lety zemřel velitel čs. letců v RAF Karel Janoušek

27.10.2016

Velitel československých pilotů v řadách britského Královského letectva (RAF) Karel Janoušek, který byl jediným Čechoslovákem, který kdy dosáhl na maršálskou hodnost, zemřel pozapomenutý 27. října 1971 ve věku 77 let. I přes jeho zásluhy ho totiž komunistický režim po únoru 1948 nejprve poslal do vězení a po propuštění a jen částečné rehabilitaci ho odsunul na okraj společnosti. Tuto skutečnost provázel i velmi nízký důchod, kvůli kterému Janoušek musel ještě po sedmdesátce pracovat.

Přerovský rodák Janoušek (30. října 1893) se přitom na samém počátku druhé světové války výrazně zasloužil o to, že v řadách RAF mohlo bojovat mnoho československých pilotů, kteří stihli zasáhnout již do slavné bitvy o Británii. On sám, přestože měl letecký výcvik, se ale do přímých bojů nezapojil, a to zejména kvůli věku - v době stěžejního souboje o budoucnost Anglie v létě 1940 mu bylo skoro 47 let. Za své zásluhy získal předválečný brigádní generál čs. armády v roce 1945 maršálskou hodnost.

Těsně po konci války se ale ukázalo, že to někdejší legionář nebude mít snadné, na nátlak sovětské strany se ještě řadu týdnů nemohl do vlasti vrátit. V armádě působil až do roku 1948, pak ale vojáka, který "nenašel kladný poměr k lidově-demokratickému řádu", vyhodili a navrch odsoudili na doživotí. Z vězení se dostal teprve v roce 1960 a plné rehabilitace se dočkal až in memoriam v roce 1990. Dnešní armáda ale na Janouška vzpomíná s hrdostí. Jeho jméno například nese od roku 2007 jeden z letounů, jimiž létají nejvyšší představitele státu.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka