První letecké bombardování provedl Ital Gavotti před 105 lety

31.10.2016

Tripolis/Praha 31. října (ČTK) - Během italsko-turecké války, která v letech 1911-12 zuřila v severní Africe, přišel italský letec Giulio Gavotti na novinku, která mu přinesla místo v dějinách, u současníků ale vyvolala rozhořčení. Na jeden průzkumný let si vzal čtyři dvoukilové granáty a před 105 lety, 1. listopadu 1911, je v libyjské poušti shodil na Turky. Bylo to první letecké bombardování v dějinách.

Škodu Gavotti nezpůsobil skoro žádnou, při dalších bombardovacích letech ale alespoň nahlodával morálku tureckých vojsk. Mezi letci ale akce vyvolala vlnu nesouhlasu - krásné létající stroje přece není možné používat k něčemu tak negentlemanskému, jako je házení bomb! Mezinárodní konvence tehdy zakazovaly pouze házení granátů a bomb z balónů, čímž Italové argumentovali při protestech Turecka. Vlastenecky rozvášněný italský tisk ale udělal z mladého pilota hrdinu a bombardování se později stalo běžnou a o to více tragickou kapitolou všech válek.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka