Hollandeův vládní letoun byl vybaven protiraketovým systémem

01.11.2016

Vládní letoun Airbus, který používá francouzský prezident François Hollande, premiér Manuel Valls a někteří ministři, byl nedávno vybaven moderním obranným systémem proti raketovým útokům. S odvoláním na specializovaný portál Défens'Aéro a nejmenovaného technika to uvedla agentura AFP.

Každé letadlo může být terčem i menších střel země-vzduch při vzletu a přistání. Nebezpečí je podle AFP zvlášť zřejmé v oblastech konfliktu na Blízkém východě a v Africe, kde je mnoho přenosných střel krátkého doletu, jako je ruský typ SAM-7.

Například v roce 2007 někdo sestřelil běloruský dopravní letoun Iljušin, který zasáhla raketa při odletu ze somálské metropole Mogadišo. V roce 2014 bylo raketou země-vzduch ruské výroby BUK zničeno letadlo Boeing společnosti Malaysia Airlines nad částí ukrajinského území, kterou mají pod kontrolou proruští separatisté.

Podle Défens'Aéro je prezidentský speciál Airbus A330 vybaven izraelským systémem C-MUSIC, který v roce 2014 vyvinula společnost Elbit Systems. Tento systém pro dopravní letadla je s to rychle odhalit vypálené přenosné rakety díky tepelné stopě a změnit jejich trasu laserovým paprskem.

Francie se po zapojení do boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku stala terčem série útoků, při kterých džihádisté zabili v Paříži a jinde více než 200 lidí. Islamisté opakovaně vyzvali muslimi všude ve světě, aby útočili na Američany, Francouze a další západní spojence.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka