12 víceúčelových vrtulníků pro AČR

04.11.2016

V současné době slouží ve Vzdušných silách Armády ČR 17 bojových vrtulníků Mi-24V/Mi-35 a 24 dopravních vrtulníků Mi-17/171Š. Na rozdíl od strojů Mi-17, které jsou průběžně modernizovány, se s dalším provozem vrtulníků Mi-24V/Mi-35 nepočítá. Armáda plánuje nahradit vrtulníky Mi-24/35 novými typy.

Armáda požaduje, aby stroje byly dvoumotorové, dokázaly uvézt asi šest až deset lidí a zároveň mohly nést výzbroj v podobě kulometů a raket. Ministerstvo obrany zároveň chce, aby nakoupené stroje byl schopen opravovat státní podnik LOM Praha.

Mezi závěrem roku 2015 a polovinou roku 2016 měla být zahájena soutěž zaměřená na náhradu 17 bitevních vrtulníků Mi-24V 12 novými víceúčelovými ozbrojenými stroji pro bojovou podporu pozemních sil. Součástí kontraktu měla být také výzbroj, munice, výstroj, systémy logistické podpory, údržba, servis či výcvik létajícího a pozemního personálu.

Ministerstvo obrany upřednostňuje obchod na mezivládní úrovni a původně počítalo, že vojenské vrtulníky vybere z nabídek amerických firem Bell a Sikorsky Aircraft Corporation, francouzského Airbus Helicopter a italsko-britského koncernu AgustaWestland. Nyní podle Euro.cz do seznamu kandidátů byla zařazena firma Korean Airspace Industries a německá divize koncernu Airbus.

AgustaWestland nyní Leonardo-Finmeccanica a AW139M (Military)
Leonardo-Finmeccanica AW139 (dříve AgustaWestland AW139) je je střední dvoumotorový víceúčelový vrtulník. Má klasickou koncepci s pětilistým nosným rotorem a čtyřlistým vyrovnávacím rotorem. Vrtulník je nabízen v řadě specializovaných verzí: přeprava osob (VIP), SAR, námořní hlídkování, zdravotní, atd.
flymag: AW139
Airbus Helicopters a H145M
Vrtulník H145M je vojenská verze lehkého dvoumotorového vrtulníku, která byla vyvinuta z civilní EC145. Od svého civilního předchůdce si odnáší robusní konstrukci, finanční dostupnost a vysokou spolehlivost rodiny EC145. Další vojenská verze UH-72A Lakota je ve výzbroji U.S. Army, kde slouží již 250 ks UH-72A ze 300 objednaných UH-72A.
flymag: Airbus H145M
Bell Helicopter a UH-1Y Venom
Vrtulník Bell UH-1Y Venom (také Super Huey nebo Yankee) je dvoumotorový střední víceúčelový vrtulník (utility helicopter). Je poslední nejnovější člen rodiny Huey a následovník slavného UH-1 Iroquois (známějšího pod přezdívkou Huey), veterána z vietnamské války. UH-1Y Venom vznikl z předchozího typu UH-1N Twin Huey, rozsáhlou modernizací (4-listový kompozitový rotor). Byl používán v misích Marines (USMC) v Iráku a Afganistánu. 
flymag: UH-1Y Venom
Korea Aerospace Industries (KAI) a KUH-1 Surion
KAI KUH-1 Surion je jihokorejský lehký dvoumotorový víceúčelový vrtulník vyráběný společností Korea Aerospace Industries (KAI). Vrtulník byl vyvinut ve spolupráci KAI a Eurocopter (nyní Airbus Helicopters). Různé varianty vrtulníku lze použít k celé řadě misí, například k přepravě výsadku, boj s ponorkami, mise SAR, policejním misím, hašení požárů, nebo k evakuaci raněných (MEDEVAC).
flymag: KUH-1 Surion
Lockheed Martin, Sikorsky a UH-60 / S-70i
Vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk je vojenský dvoumotorový střední víceúčelový vrtulník s klasickou koncepcí a 4-listým hlavním rotorem a 4-listým vyrovnávacím rotorem vyráběný firmou Sikorsky Aircraft. Je velmi rozšířený v armádách na světě, ve 27 státech slouží 2300 UH-60. Vyrábí se více jak 40 let a stále se vyrábí. Zúčastnil se řady ozbrojených konfliktů: Somálsko, Balkán, Haiti, Afganistán a Irák.
flymag: UH-60 Black Hawk

V loňském roce také americké námořnictvo poslalo nabídku na 12 strojů UH-1Y Venom, které by s výcvikem, náhradními díly, clem a daní z přidané hodnoty stály patnáct miliard korun. Nákupčí do té doby počítali s pěti až osmi miliardami korun.

Na nákup dvanácti nových víceúčelových vrtulníků si ministerstvo obrany předběžně vyčlenilo zhruba 10 miliard korun, první nové stroje očekává v roce 2018.

Jiří Lukeš
Zdroj: ČTK, armadninoviny.cz, novinky.cz, euro.cz
Fotografie: sikorsky.com, pzlmielec.pl, bellhelicopter.com, airbushelicopters.com, leonardocompany.com, wikipedia.org

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Día Rolex Replicas relojes Día Made Me Poética

Odpovědět

Datum : 21.09.2020 09:20, Vložil : fd

Dicho esto, probablemente podría nike air max 90 cheap argumentarse que esta permutación de replicas Panerai Luminor Marina 1950 3 Días es tan fiel como llega al material de origen. cheap air max De hecho, si tuvieras que billig air max 90 preguntar a alguien con una familiaridad pasajera con los relojes Panerai para sacar uno de la memoria, probablemente te presentarían un ejemplo que se parezca mucho al PAM673, cheap nike roshe run que logra empacar todas las firmas clásicas Caja de gran tamaño y mecanismo de bloqueo de corona patentado al dial de sándwich de tiempo luminoso.

RITUAL

Odpovědět

Datum : 28.12.2019 04:13, Vložil : Zelenaiwq

удалите,пожалуйста! [url=http://prime-granit.by/].[/url] pri.m.egr.an.it20.1.9@gmail.com prim.e.gra.n.i.t20.19@gmail.com pr.im.eg.r.an.i.t.2.01.9@gmail.com pr.im.e.gr.a.n.i.t2.0.1.9@gmail.com p.r.i.megranit.2019@gmail.com

Odpovědět

Datum : 24.04.2018 03:39, Vložil : abgg

CwvJ

Odpovědět

Datum : 24.04.2018 03:39, Vložil : abgg

CwvJ

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka