Výbor podpořil možnost pilotů létat i na živnostenské oprávnění

31.10.2016

Sněmovní hospodářský výbor dnes doporučil schválit v novele zákona o civilním letectví možnost, aby piloti mohli létat pro aerolinky nejen v pracovním poměru, ale i na živnostenské oprávnění. Má to pomoci řešit problém s jejich nedostatkem vyvolaným odchody pilotů do zahraničí. Ministerstvo dopravy s tím dnes ve výboru souhlasilo. Výbor se novelou zabýval před jejím závěrečným schvalováním na plénu a vyjadřoval se ke vzneseným pozměňovacím návrhům. Nepodpořil návrhy na řešení problémů s vlastnictvím pozemků pod letišti.

V otázce řešení vztahů mezi vlastníky pozemků a provozovateli letišť nepanovala shoda mezi ministerstvy dopravy a obrany. Ministerstvo obrany se obávalo, že by mohlo o některá letiště přijít. Náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva dnes poslancům řekl, že řešení připraví ministerstvo v další novele. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) již ve druhém čtení poslance přesvědčoval, aby novelu schválili bez těchto pozměňovacích návrhů.

Výbor proto dnes zaujal negativní stanovisko k těm pozměňovacím návrhům, které řešily otázky vydávání povolení pro provozování letišť nebo vztahy k vlastníkům pozemků. Odmítl i návrhy Antonína Sedi (ČSSD), který umožňoval vyvlastňování pozemků nebo staveb. K jeho návrhu zaujalo ministerstvo negativní stanovisko.

Výbor naopak doporučil se souhlasným stanoviskem ministerstva schválit návrh, který zvýší nejvyšší povolenou hmotnost modelů letadel z nynějších 20 na 25 kilogramů. Do této hranice ještě nejsou považovány podle zákona za letadla. Má to sjednotit hmotnostní limit s ostatními evropskými zeměmi a odstranit problémy zahraničních modelářů na tuzemských soutěžích.

Vládní novela zákona má především za cíl na základě evropských směrnic přispět ke snížení hluku na letištích. Provozovatelé letišť budou muset například vypracovávat zprávy o provozu a hluku na letišti i o zavedených nebo zamýšlených opatřeních. Budou muset také hodnotit jejich dopady.

Výbor také doporučil posunout účinnost novely na 1. květen příštího roku. Původně měl začít platit od letošního 1. září.

Zdroj: ČTK
Fotografie: Ilustrativní foto, Public Domain

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka