První letouny L-39NG by mohly být v centru výcviku v Pardubicích

04.11.2016

První letouny L-39NG by mohly sloužit v centru výcviku v Pardubicích. Zájem o novou generaci letounů L-39 potvrdil při úterní návštěvě Aera velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta. ČTK to řekla mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová.

Šebesta, který je ve funkci od července, se seznámil s projektem L-39NG. Tyto letouny budou mít kromě řady nových technologií nový motor a avioniku. Pardubické centrum leteckého výcviku, které spadá pod státní podnik LOM Praha, by se v budoucnu mohlo stát výcvikovým centrem pro celou střední Evropu. Využity by při tom mohly být právě i nové letouny, které mají být na trhu od roku 2019. Armáda má také zájem o instalaci motoru a avioniky do starších letounů L-39.

"Zájem ze strany Centra leteckého výcviku je nejen důkazem, že koncept letounu L-39NG má velký potenciál, ale je to i významný signál pro další zájemce o tento letoun," uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo. Zájemce už má společnost například z dalších evropských zemí, blíže je ale nespecifikovala.

Vývoj nového letounu, který bude určen především k výcviku, ale bude možné ho také použít jako lehký bojový stroj, bude stát zhruba jednu miliardu korun. Cena nového letounu by mohla být okolo 10 milionů dolarů (240 milionů korun), bude tedy zřejmě levnější než podobné konkurenční produkty.

Aero Vodochody zajišťuje armádě servis pro letouny L-159 a L-39, podle nedávno uzavřené smlouvy tomu tak bude i v následujících letech. Přestavuje také tři jednomístné letouny na dvoumístné verze. Smlouvy na zakázky v celkové hodnotě více než 2,5 miliardy korun podepsali v září zástupci ministerstva obrany a Aera Vodochody.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka