Junkers F13: Replika F13 létá ...

06.11.2016

Junkers F13 je mezníkem v dějinách dopravního letectví. Je to první celokovový dopravní jednoplošník. Piloti byli v otevřené kabině a 4 přepravovaní pasažéři v samostatné uzavřené kabině. Kostra trupu byla z trubek zpevněných vzpěrami. Křídlo bylo samonosné. Potah celého letounu byl z vlnitého plechu. Hugo Junkers využil vynálezu Alfréda Wilma, který objevil slitinu "dural", lehký a pevný materiál pro stavbu letadel. Vlny na duralovém plechu zpevňují potah konstrukce letadla.

První let byl v roce 1919, krátce po I. světové válce. Výroba běžela od 1919 do 1932, bylo vyrobeno více jak 300 letadel. Junkers F13 se velmi rychle rozšířil v mnoha zemích. V roce 1925 F13 měl podíl kolem 40 procent v mezinárodní dopravní síti.

Více informací o Junkers F13, zde.


Představení repliky Junkers F13 veřejnosti v říjnu 2016.

Replika začala vznikat v roce 2009 podle dokumentace z německých muzeí (Mnichov) a byla inicializována panem Dieterem Morszeckem (CEO firmy RIMOWA), který byl a jeho firma hlavním investorem. Firma RIMOWA (rimowa.com) je výrobcem kufrů, také i hliníkových s vlnitým povrchem.

Letadlo vznikalo ruční prací v dílnách firmy KAELIN Aero Technologies. Na draku letounu bylo použito přes 35 000 nýtů.


Motor byl zvolen americký devítihvězdicový Pratt & Whitney R-985 Mini Wasp 450 hp.


Letadlo nese slogan: RIMOWA "The Luggage with the grooves" (zavazadla s "vlnkami") ...


Závěrečné práce, finální montáž a zalétání proběhlo v Dübendorfu na okraji Curychu, Švýcarsko.

Jiří Lukeš
Zdroj: rimowa.com, rimowa-f13.com
Fotografie: rimowa-f13.com

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 18.02.2021 17:29, Vložil : gabrielahammond4

Excellent weblog, great work. Your idea couldn’t have most certainly been written any better. http://greatfallstreepros.com

Odpovědět

Datum : 18.02.2021 17:26, Vložil : gabrielahammond4

I don’t even know how I ended up right here, however I assumed this publish was great. I do not realize who you are however certainly you’re going to a famous blogger should you are not already. http://greatfallsroofingpros.com

try

Odpovědět

Datum : 13.01.2021 08:35, Vložil : treybret

PUBG is literally littered with all kinds of hacks and cheats. You can’t go in a game and not encounter a player using some kind of hack. One minute you are just running across a field, the next minute some shoots you from a mile away with a sniper rifle without even looking at you. That kind of tomfoolery is why this game is slowly dying. Players are fed up with all the cheaters and hackers and the developers are not doing anything about it. They would rather sit on their ass researching how to play free fire download or the free download than patch the hacks and cheats.

Odpovědět

Datum : 28.12.2020 11:48, Vložil : lmgE

nxKP

Omega Seamaster Aqua T

Odpovědět

Datum : 25.08.2020 11:25, Vložil : dfdgf

Mientras que una pequeña nuevas características relojes que utilizan una capa de replicas rolex relojes recubrimiento de goma de la corona, este diseño es un poco ignorante … ¿cómo debo decir forzada, pero, como una corona semejante, bisel y botones, etc. rotativa , se están utilizando lugares a menudo, son replicas relojes susceptibles al desgaste, por lo que veo de esta manera, Xiao Bian creo que este lugar es un poco de mejoría en los aspectos técnicos del proceso Breitling hecho.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka